5.00 / 1 oy

Tarihte en çok kardeşini öldüren padişah kimdir?

Dünkü yazımda Osmanlı Devleti'nde kardeş katli yapan padişahları ve öldürdükleri kardeşlerinin sayılarını kısmen hazırlamıştım: Osmanlı'da kardeş katlini vacip kılan padişah kimdir?

Bugün de Osmanlı Devleti tarihinde en çok kardeşini öldüren padişahın kim olduğunu yazmak istedim. Dünkü yazımda da olduğu gibi en çok kardeşini öldüren padişah 3. Mehmed Han'dır. 1595-1603 yılları arasında padişahlık yapan ve 3. Murad'ın ve Safiye Sultan'ın oğlu olan 3. Mehmed, tahta geçebilmek için 19 kardeşini öldürmüştür.

3. Mehmed'in padişahlığı dönemi Osmanlı Devleti'nin duraklama dönemine denk gelmektedir, 3. Mehmed'in annesi Safiye Sultan'ın sözlerine çok değer vermesi sebebiyle sarayda Safiye Sultan'ın kararlarının etkisinin çok olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda üzüntüye kapıldığı zamanlarda yemekten kesildiği için 3. Mehmed'in kötü olaylara fazlasıyla üzüldüğünde iştahının kesildiği ve sonunda ölümünün de bu şekilde olduğu yazılmaktadır.

Necdet64

16.07.2020 15:11

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tarihte en çok kardeşini öldüren padişah kimdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.