5.00 / 1 oy

Dadaşlık Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Dadaşlık, Erzurum yöresindeki insanların kullandıkları bir sözcğktür ve anlam olarak erkek kardeş ya da yiğit kimse anlamına gelmektedir. TDK tanımı da vikipedi yazısı da dadaş için Erzurum yöresi halkı erkeklerinin kendileri için üretmiş oldukları bir sözcük olduğu tanımlamasını yapmaktadır, köken olarak ise Erzurum halkına ait bir oyun olan Erzurum barları folklör oyununun her bir oyuncusuna dadaş denmesinden yola çıkılarak bu ifadenin bugüne kadar ulaşmış olduğu açıklamasını yapmaktadır.

Dadaş ifadesi Erzurum'da kullanımlasına ek olarak Azerbaycan'da ve Türkmenistan'da da kullanılmaktadır, anlam olarak benzer bir anlama gelmekle birlikte yöre halkının birbirine bir seslenme biçimi olarak da dadaş sözcüğünü kullandığı ifade edilmektedir. Bu anlamıyla her Erzurum'lu dadaş mıdır diye sorulacak olursa Erzurum'un eskiden beri yerlisi olarak yaşamaya devam eden yöre halkı için dadaş ifadesini kullanmak yanlış olmaz.

Necdet64

18.07.2020 22:39

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dadaşlık Nedir ve Ne Anlama Gelir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.