5.00 / 1 oy

Dijital Tarih ve Medeniyetler Atlası

Tarih derslerimizde o döneme ait medeniyetlerin ülke sınırlarını kağıt üzerinden görebiliyorduk ama örneğin bir imparatorluğa ait ibadet yeri ya da ticaret faaliyetlerini yürüttüğü bölge neresiydi bunu görebilme şansımız yoktu. Tarihi medeniyetler olarak ele alıp bugün halen üzerine bastığımız toprakların üzerinden binlerce yıl boyunca bambaşka kültürlerin bambaşka faaliyetler yürüttüklerini düşününce insanın aklına çeşitli sorular gelmeye başlıyor. Mesela bizim evin olduğu yerde 500 sene önce hangi devlet vardı ve bu bölgeyi ne amaçla değerlendiriyordu, ya da dedemlerin köyünün tarihi acaba hangi medeniyetkerin kültürleri ile şekillendi gibi sorularınızın cevaplarını Harvard Center for Geographic Analysis tarafından geliştiriken DARMC Medieval World dijital atlasından bulabilirsiniz.

Not: veritabanı yettiğince inceleyebilirsiniz, ama tarihte olmuş her olayı ya da her bölgenin her yıla ait bilgisini bulabilmek maalesef mümkün değil.

dijital tarih atlası

mr w54

03.02.2020 20:43

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dijital Tarih ve Medeniyetler Atlası

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.