5.00 / 1 oy

Mücbir Sebep Nedir?

Sürekli olarak sözleşmelere yazılan ama ne olduğu pek bilinmeyen terimlerden birisi olan mücbir sebep teriminin ne olduğunu da şartlar ve global kriz neticesinde maalesef öğrenmiş olduk. Mücbir sebep; savaş, doğal afet ya da pandemi gibi önceden tahmin edilemeyen durumlara verilen isimdir ve hukuki olarak bu şekilde adlandırılırlar. İngilizce'de bu ifadeye act of god adı verilmektedir, kelime kelime Türkçe'ye çevirdiğimizde Tanrı'nın müdahalesi ya da eylemi gibi bir ifade karşılığı çıkıyor. Yani kültürler farklı olsa da her türlü büyük doğal afetin hukuki olarak bağlayıcılığı bulunan ve insandan kaynaklanmayan bir hata olduğu kabul edilmiş.

Pandemi mücbir sebep midir ya da korona virüsü salgını mücbir sebep midir derseniz bununla ilgili verilmiş bir karar var mı diye bakmak gerekir ancak tüm reel sektörün iş yapamaz duruma geldiği, hem alacaklarının hem de borçlarının bulunduğu bir ortamda sözleşme ile koruma altına alınmış olsun ya da olmasın, centilmenlik anlaşması çerçevesinde paydaşların birbirlerine destek olmaları gerektiği bir dönemden geçtiğimizi düşünüyorum. En kısa sürede bu krizi atlatmamız ve verimli günlerimize dönmemizi dilerim.

kanuni

30.04.2020 13:57

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mücbir Sebep Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.