5.00 / 1 oy

Güneş paneli bağlamak tehlikeli midir?

Evdeki güneş paneli ile ne yapabilirim sorumda da belirttiğim gibi evdeki güneş panellerini fayda sağlayacakları şekilde değerlendirmek istiyorum ama elektriksel konularla ilgili hiçbir bilgim yok. Hatta çarpılmak ile ilgili ciddi miktarda fobi sahibi birisi olduğumu da söyleyebilirim.

Solar paneller ile güneş enerjisini depolayacak bir akü satın almayı ve bu sistemi kendi imkanlarımla kurmayı düşünüyorum. Kurulum ile ilgili merak ettiklerimi ayrı bir soru olarak sorduğum için bu soruda tek öğrenmek istediğim, solar panel kurarken elektriksel bir tehlike ya da çarpılma durumu olup olmadığı. Solar panellerin üst yüzeyleri, gelen güneş enerjisini bir şekilde kablolar vasıtasıyla topluyorlar. Peki mesela kazara sistem bağlantıları yapılmışken. bu üst yüzeye dokunsam çarpılma riskim olur mu?

Solar paneller her mevsimde kullanıldıkları için yağmura ve kara karşı da korunaklılardır diye tahmin ediyorum ama sürekli olarak yüzeylerinin temiz olması da gerekiyor bildiğim kadarıyla. Bu işlemleri yaparken solar sistemler için edinmem gereken iş güvenliği ekipmanları nelerdir? Mesela eldiven takmalı mıyım ya da başka nelere dikkat etmeliyim? Sistemi mevcut şebeke elektriğine dahil etmek gibi bir isteğim yok, sadece bir aküye elektriksel enerji depolamak ve bununla da mesela balkondaki bazı elektrikli aletlerin ya da telefon şarjının (depolama gücü neye yetiyorsa) bu elektrik ile çalışmasını sağlamak.

Yanıt verecek tüm ilgili arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

aliyener

05.10.2020 14:03

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Güneş paneli bağlamak tehlikeli midir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.