5.00 / 1 oy

Mr. Robot Dizisi Final Bölümü Açıklaması

Mr. Robot dizisini yeni bitirebildim. Hakkında kısaca özet geçmem gerekirse çok sürükleyici ve tempolu bir diziydi. Rami Malek'in canlandırdığı Elliot Alderson karakterinin gelgitlerini ve hayat ile mücadele etme şeklini kesinlikle mükemmel anlatmışlar. Dizinin ilk sezonu ve son sezonu ise özellikle vurucuydu. Ama son bölümlerde noluyor ya nasıl ya diye hikayenin ucunu kaçırır gibi hissettiğim zamanlar oldu. Bundan sonrasını spoiler diye işaretleyelim de izlemeyenler kulaklarımı çınlatmasın.

--Spoiler--

Son sezon bize yeni açmazlar sundu ve tüm bu açmazlar da son 2 bölümde çok güzel çözüldü. Önce alternatif dünyaya ve gerçekliğe bir ziyaret gerçekleştirdik ve Elliott'un çocukluğundakş malum travma gerçekleşmemiş olsaydı nasıl bir hayatı olacağını görmüş olduk. Bu hayat senaryosunda her şey yolundaydı ve çok başarılı bir Elliott senaryosu vardı ama bu senayyoda da Darlene'in hiç doğmamış olduğunu öğrendik. Sonra da bu paralel gerçekliğin aslında gerçek olmadığını ve bildiğimiz Elliott'un meşgul tutulması için kurgulandığını öğrendik. Meğerse hepsi rüyaymış tarzı filmler ve diziler genelde çöpe benzetilir ama bu bölüm dizinin açık ara en başarılı bölümlerinden birisiydi, iyi ki dizi bitmeden alternatif senaryoyu da paylaşmışlar. Angela Moss ile evlendiği ve Phillip Price'ın (onun da alternatif geleceği değişmiş) damadı olduğu bir dünyayı görmüş olduk.

Son bölümde gerçek Elliott ile aslında hiç tanışmamış olduğumuzu anladık. Böylece aradaki kopuklukların da nasıl olabildiğini anlamış olduk. Krista sayesinde aslında gerçek Elliott'un bizim bildiğimiz Elliott'u camdan atladığı anda üretmiş olduğunu öğrendik. Sonra da bildiğimiz Elliott, üstesinden gelemediği problemleri çözebilmesi için babasından bir karakter daha üretmiş (Mr. Robot) ve istemeden yaptığı olaylarda by kişiliği ön plana çıkartmış. Böylece Elliott'un çocukluk versiyonu ile de tanışmış olduk.

Dizinin son sahnesinde de bu üç karakterden hangisinin kalacağı ve hangilerinin kendilerini pasif hale getireceklerini öğrenmek kaldı. Burada da zaten sinema salonunda Elliott'un gözünden izleyen kişileri görüyoruz ki aslında gerçek Elliott'tan başka toplamda 4 Elliott karakteri daha olmuş olduğunu ve bizim dizinin hiçbir sahnesinde gerçek Elliott ile tanışmamış olduğumuzu anlıyoruz.

Not: Elliott'un patlamadan kurtulmasını sağlayan ise içinde bulunduğu odanın zarar görneyecek şekilde tasarlanmış güvenli bir alan olmasından kaynaklanıyor.

--Spoiler--

bkz: Mr. Robot Dizisindeki Türk Bayrağı ve Atatürk Büstünün Olayı Ne?

Mustafa Mert

01.02.2021 00:18

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 18 Şubat 2022 19:23
    2

    ama lost artık sonunu bağlayamayacağı kadar çılgın spin'ler atmaya başlamıştı ve senaristlerin de işin sonunu metafiziğe bağlamaktan başka çaresi kalmamıştı

  • 18 Şubat 2022 18:52
    0

    böyle güzel giden dizilerin son sezonlarını fanteziye bağlamak da neyin kafası anlamıyorum ben. güzelim lost bile aynı sıkıntıdan muzdarip oldu vakti zamanında

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mr. Robot Dizisi Final Bölümü Açıklaması

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.