5.00 / 1 oy

Maskeye Kolonya Dökerek Dezenfekte Olur mu?

Etrafımda bu işlemi yaparak kendini koronaya karşı güvenceye aldığını düşünen çok kişi olduğunu gördüğüm için bu kısa yazıyı paylaşma gereği duydum, maalesef saatlerce kullandığınız bir maskeyi kolonya dökerek dezenfekte edip ertesi gün de kullanmanız mümkün değil çünkü gün boyu nefes ve tükürük yolu ile maskeye bulaştırdığınız tek virüs korona değil ve bunca bakteriyi ve virüsü de kolonya dökerek temizleyebilmeniz mümkün değil. Dolayısıyla eğer amacınız kendinizi ve karşıdaki insanlara karşı bir güvenlik duvarı oluşturmak ise hem korona virüsünden hem de diğer milroplardan kendinizi koruyabilmek için maskelerinizi birkaç saatte bir hava almayacak bir poşete atarak ve yenisini takarak değiştirmeniz gerekmektedir. Konusu açılmışken bir de elle her yere dokunduktan sonra eliyle sürekli maskesini düzelten insanlar görüyorum ve her fırsatta da uyarıyorum. Maskeniz sizi elinizdeki mikroplara karşı koruyamaz ve elinizin mutlaka ağız, burun ve gözlerinizden uzak olması çok önemli. Yüzünüzü kaşımaya bile yeltenmemelisiniz, bunun için de siperlik gibi bir koruyucu kullanmayı da deneyebilirsiniz.

adiaphorie

10.07.2020 17:27

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 27 Kasım 2021 08:41
    0

    pandeminin ilk zamanları maske bulmak olanaksıza yakın olduğu için bir maskeyi günlerce kullanmak durumunda kaldığımız oldu, açıkçası kolonya ile değil de çamaşır makinesi ile dezenfekte etmeyi tercih ettim. ama ne şekilde olursa olsun o kadar nefese maruz kalan bir maskenin hijyenik ve sağlıklı olabilmesi mümkün değil. bugün her gün en az 2 maske değiştiriyorum, ona rağmen rahatsız olduğum oluyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Maskeye Kolonya Dökerek Dezenfekte Olur mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.