5.00 / 1 oy

Burun tıkanıklığı ilaç kullanmadan nasıl açılır?

Korona virüsü yüzünden hasta olmaya da korktuk doktora gitmeye de, herkes artık mecburen kendinin doktoru olmak durumunda bir süre. Dünden beri burnum tıkanık olduğu ve ağzımdan nefes almaya çalışmaktan ağzım kuruduğu için sonunda burun tıkanıklığı nasıl açılır diye araştırma yapmaya başladım. Kendimde de uygulayarak sonuç aldığım yöntemleri yazıyorum. Eğer benden daha iyi bir yol biliyorsanız siz de altına cevap ekleyebilesiniz diye soru olarak açıyorum.

Burun tıkanıklığının sebebi hastalık, nezle ya da alerji olabilir. İlaç kullanmaktan hoşlanmayan birisi olarak ilaçsız olarak burun tıkanıklığınızı, tıkanıklık sebebine ve şiddetine de bağlı olarak şu yöntemlerla giderebilir ya da azaltabilirsiniz. Bu arada burnunuz tıkalı ama sümküremiyorsanız burnunuzu zorlayarak peçeteye sümkürebilmek için kendinizi zorlamak çok zor zararlıymış. Bunun yerine burun kendi kendine aktıkça temizlenmeliymiş.

1. Kaynar suyun buharını çekmek: bir tencerede suyu kaynatın ve önünüze koyun, Üzerinden buharı çıkarken kafanızı tencerein üzerine eğerek ağızdan ve burundan nefes almaya çalışın. Eğer etkisini artırmak isterseniz suyun içerisine nane de atabilirsiniz. Evinde hava nemlendirme ya da buhar yapma makinesi olanlar bu makineleri de kullanabilirler.

2. Burundan tuzlu su çekmek: bu tekniği hep söylerlerdi de yanmaktan çekindiğim için uygulamak istemezdim. İlk denemeler biraz zor olsa da alışınca burun tıkanıklığını oldukça açan bir uygulama

3. Sırt üstü uzanarak yüzde sadece ağız bölgesinin açık kalacağı şekilde sıcak suya batırılmış havlu koyarak birkaç dakika dinlenmek.

4. Burun bantları da burun kenarlarını iki tarafa çekerek olabilecek en açık formda tutmaya yarıyorlar, burundan nefes alabilmek için bu bantları alıp kullanabilirsiniz. 

Reyhan.Karakaya

23.04.2020 02:59

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Burun tıkanıklığı ilaç kullanmadan nasıl açılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.