5.00 / 1 oy

Macbook Air Nasıl Formatlanır?

Bugün Macbook Air bilgisayarımın sık sık donmaya başlamasından dolayı bilgisayara format atmak durumunda kaldım, Windows'a fazlaca alışkın birisi olarak Mac formatlayınca bir kez daha yapmam gerekirse diye buraya not almak ve benim gibi her Macbook kullandığında sudan çıkmış balık gibi hissedenler için yapılması gerekenleri adım adım yazacağım. Açıkçası Windows bilgisayar formatlamaktan daha bile kolaymış, ama yine de gözümün alışması biraz zaman alacak gibi..

1. Öncelikle tüm dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun, formatlama aşamasındaki diskteki tüm dosyaların ve uygulamaların silineceğini unutmayın.

2. Bilgisayarınızı kapatın, sonra da CMD+R tuşlarına basılı tutarak açın ve bekleyin. Önce bir yükleme barı görünecek.

3. macOS Utilites ekranı açıldığında önce diskimizi formatlayacağız, sonra da formatladığımız diske yeni macOS işletim sistemi kuracağız. Eğer önceden aldığınız bir yedek varsa format atmadan bu yedek noktasına geri dönebilirsiniz. Eğer benim gibi temiz format istiyorsanız Disk Utilities'e tıklayın.

4. Sol üst tarafta Macintosh HD ve Macintosh HD - Data adında iki farklı disk görünüyor olacak. Her ikisini de sırayla seçerek üstteki araçlardan Erase aracı ile silin. Eski macOS sürümlerinde sadece Macintosh HD görünüyor olabilir, panik olmayın.

5. macOS ekranına dönerek kurma işlemine geçeceğiz. Reinstall macOS seçeneğini seçerek Macintosh HD diskine kurulum sağlayın.

6. İşletim sistemi internetten indirilerek kurulacak. Bu yüzden eğer adaptörünüz takılı değilse takın ve bilgisayarınıza en az bir saat zaman verin. Bana da önce indirmek için 40 dakika gibi bir süre öngörüsü vermişti ama sonrasında kurulum falan derken 3 saat sürdü tüm işlemler. Sonrasında tekrar oturum açarak uygulamalarınızı tekrar kurabilirsiniz.

cancarlo

15.08.2020 00:17

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Macbook Air Nasıl Formatlanır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.