5.00 / 1 oy

Liquid Tension Experiment 3 Albümü Ne Zaman Çıkacak?

Liquid Tension Experiment, bence progressive rock tarihinin en isabetli projelerinden birisidir. Çok sınırlı bir sürede (1998 ve 1999 yıllarında) 2 albüm çıkartmış olsalar da grubun kimyası çok iyi tuttuğu için o kısa sürede hazırlanan iki albüm çoktan bugünün klasikleri arasına girmiş durumda. Hatta bildiğim kadarıyla bu projeyi de Dream Theater grubunun o dönemki davulcusu Mike Portnoy ile gitaristi John Petrucci, DT'ye klavyeci olarak transfer etmek istedikleri Jordan Rudess'ın kanına girebilmek için üretiyorlar ve niyetleri çok da bariz olmasın diye de bass için Tony Levin'i projeye dahil ediyorlar. Sonrasında kimyaları barışınca zaten sonuç da 1999 yılındaki mükemmel DT albümü Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory oluyor ve DT direkten dönerek ikinci başarılı dönemine giriyor.

İronik olacak ama bugün Mike Portnoy artık bir DT üyesi değil ama Jordan Rudess ile John Petrucci DT'nin klavyecisi ve gitaristi olarak ekip arkadaşlıklarını sürdürüyorlar. Konu dışı olmakla birlikte DT fanlarının çoğunun da Portnoy'un geri dönmesini çok istediklerini grubun sosual medya sayfalarındaki yorumlardan biliyorum. Portnoy yerine gelen Mike Mangini de inanılmaz bir davul virtüözü olsa da maalesef grubun eski sound'unu aramamak elde değil. Belki de bu sefer de proje Portnoy'u gruba dahil etmek için kurgulanmıştır demek istiyorum ama James LaBrie ile Mike Portnoy'un aralarının düzelemeyecek kadar bozuk olduğu da gruptan sızan diğer dedikodulardan birisi.

LTE3 (Liquid Tension Experiment 3) albümünün müjdesini aslında Jordan Rudess yaklaşık 6 kadar önce youtube hesabından paylaştığı kısa bir videodan vermişti. Ama hangi ara topladılar, beste yaptılar ve hatta kaydetmeye başladılar orasını kimseye çaktırmadılar. Geçtiğimiz hafta tüm grup üyeleri kendi sosyal medya hesaplarından müjdeli haberi bir trailer ile paylaştılar ve trailer'a konu olan parça benim bugüne kadar dinlediğim en mükemmel progressive parçalardan birisi olabilir. Merak edenler LTE3 olarak youtube'dan arama yapabilirler. Bu arada Tony Levin bugün tam 74 yaşında ve adam cayır cayır çalmaya da devam ediyor.

LTE 3 albümünün çıkış tarihi konusunda grup üyeleri tarafından paylaşılan bir tarih yok ama ben 2021 ortalarına kadar albümün kayıt ve artwork işlerinin tamamlanarak piyasaya çıkacağını tahmin ediyorum. Benim gibi başka progressive rock ve metal dinleyicilerinin de sitede yazar olduğunu bildiğim için bu güzel haberi paylaşmak istedim. Sitede daha önce paylaşılan bazı diğer güzel progressive başlıkları için de;

bkz: Dinleyecek Progressive rock albümleri arayanlar için bilinmedik mükemmel albümler

bkz: 2019'un en iyi progressive rock albümleri

bkz: Gelmiş geçmiş en iyi progressive rock albümleri

bkz: Flüt Kullanan Progressive Rock Grupları

bkz: Progressive rock dinlemeye başlayacaklar için 10 albüm tavsiyesi

Edit: Çıkış tarihi 26 Mart 2021 olarak açıklandı

AchelousGameDev

23.12.2020 00:10

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 23 Ocak 2021 07:47
    16

    ilk single'ı yayınladılar, spotify'dan The Passage of Time olarak da bulabilirsiniz, bakmadım ama belki youtube'da ve Deezer'da da vardır. Adamlar hala canavar gibi çalıyorlar devil

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Liquid Tension Experiment 3 Albümü Ne Zaman Çıkacak?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.