5.00 / 1 oy

Likör bozulur mu?

Meyveler ve baharatlar başta olmak üzere çok çeşitli aromalar kullanılarak alkol ile birleştirilen ve harmanlanan içecek olan “Likör”ler sek içilebileceği gibi tatlı-pasta yapımı ya da kahve, alkollü içkiler gibi diğer farklı içeceklere katılarak da tüketilebilir. İçeriğinin ne olduğuna bağlı olarak tüketilme zaman aralıkları ve bozulma süreleri de değişen likörler bulunmaktadır. Genellikle içerinde süt ve süt ürünleri bulunan baileys tarzı tatlı likörler daha hızlı tüketilmesi gereken likörler olsa da likör ya da her türlü üretim aşamasından geçmiş ürünün bozulma süreleri uygun saklama koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.  Alkollü içkilerin bozulması hakkında Alkol bozulur mu? yazısına da göz atabilirsiniz. 

İçerisinde süt ve süt ürünleri bulunan likörler gibi, yaş meyvelerin özütü bulanan likörler de uygun koşullarda saklanmadığında daha hızlı bozulma eğiliminde olan likörlerdir. Likör içerisinde bulunan alkol oranı da likörün bozulma sürecine etki eden bir diğer faktördür. İçerisindeki alkol oranı ne kadar yüksekse bozulmadan kalma ihtimali de o kadar yüksektir (elbette uygun saklama koşullarında). Likör şişesinin kapağının açılıp açılmamasına göre tüketim süresi değişkenlik gösterir. Normalde tüketim süresi 1 yıl olabilen likörlerin kapağı açıldıktan sonra tüketilmesi gereken tarih aralığı yarı yarıya azalmaktadır. Likörü sek olarak tüketmeyi düşünmüyorsanız bozulma ihtimalini göz önünde bulundurarak daha küçük boyutta olanları tercih etmeniz daha mantıklı bir tüketim yaklaşımı olacaktır. 

Hazır konu likörlerden açılmışken likör ile ilgili diğer yazıları da inceleyebilirsiniz:

Türk kahvesinin yanına likör tavsiyesi
Evde nasıl baileys yapılır?  
Viski ile baileys ikilisi  
Amarula nasıl içilir?
 

 

morhan

20.12.2020 19:20

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 24 Ocak 2022 00:10
    0

    alkolün bozulacağını sanmıyorum ama likör bildiğim kadarıyla şekerli bir içki ve içkinin de formu yıllar içinde bozulabilir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Likör bozulur mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.