5.00 / 1 oy

Konut kredisi faizleri 0.99'un altına da düşer mi?

Forumlarda konut kredisi faizlerinin 0.88 seviyelerine düşebileceğini yazan insanlar var ama hiçbir dayanakları olmadan bunu yazmaları bence işgüzarlık olmuş, diğer taraftan da 30.000 kişiden fazlasının 0.99 faiz oranı ile ev sahibi olduklarını okudum bir haber sitesinde, bence talep daha fazla olmalıydı ama demek ki insanlarda peşinatı karşılayacak kısım da yok ki en cazip konut kredisi faizlerine bile yanaşamıyorlar. Banka çalışanlarına bu soruyu sorduğumda, 0.99'un zaten maliyetlerin de altında bir faiz oranı olduğunu ve konut kredisi faizlerinin daha fazla düşmesini beklemediklerini söylediler. Mevcut faiz oranlarından eski kredileri yeniden yapılandırmamaları da bununla açıklanabilir. Açıkçası hem soru hem de görüşlerimi belirtmek istediğim bir soru oldu bu benim için, ama yaklaşık 30.000 kişinin piyasaya sürecekleri yastık altı paranın (ortalama 50.000 TL desek toplamda 1.500.000.000 TL) piyasayı canlandırmaya yeterli olamayacağını düşünüyorum, zaten haber çıkar çıkmaz hemen ev fiyatları da artış gösterdi ve bankaların yüklendiği açığı hemen müteahhitler ve emlakçılar doldurmuş oldu bence.

oya

05.09.2019 02:09

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 8 Ekim 2021 08:52
    3

    konut fiyatları bu seviyeye geldikten sonra ev alabilmek gerçekten imkansız seviyelere geldi. ama eskiden ev alamayan gelirinin belirli bir kısmı ile kira ödemeye razı olarak bu şekilde hayatını idame ettirebilirken artık kiralar tam olarak bir maaş seviyesine geldi. eve tek maaş giriyorsa zaten büyük sıkıntı, iki maaş girecek de teki evin kirasını ödeyecek, diğeri de geçinmeye gidecek. bu tempoda para artırarak sermaye yapmak ve üzerine kredi çekerek ev alabilmek tek kelimeyle imkansız.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Konut kredisi faizleri 0.99'un altına da düşer mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.