5.00 / 1 oy

Kolay adres sistemi nedir?

12 ocak 2021 tarihi itibarıyla birçok banka tarfaından uygulanmaya başlanmış ve bankacılık sisteminin yeni transfer sisteminden biri olan “kolay adres sistemi” bence adında bahsettiği kadar kolay olmayan bir sistem. Şimdilik deneme amaçlı 7 gün 24 saat boyunca para transfer limiti 50 TL olsa da ilerleyen günlerde bu miktarın artacağı belirtiliyor. 

Adında bahsedildiği gibi hiç de kolay olmayan hatta ve hatta birden fazla bankada hesabı olanlar için iyice kafa karışıklığına sebep olabilecek bir uygulama gibi geliyor bana çünkü kolay adres olarak tanımladığınız bir numarayı sadece bir banka hesabı ile eşleştirebiliyorsunuz. Eğer aynı adresi örneğin cep telefonunuzu ikinci bir banka hesabı ile de eşleştirirseniz en son eşleştirme yaptığınız banka cep telefonunuza kayıtlı kalacaktır. En çok bu noktada hata yaplacağını düşünüyorum. IBAN yeterince kolaydı bana kalırsa. Sadece bir numara veriyorsunuz ve başka tek önemli husus alıcının isim ve soy isminin doğru girilmesi iken IBAN verirken bile rakamlar arasında boşluk bırakanlar mı dersiniz TR yazmayı unutanlar mı... Şimdi bu kişilerin telen olarak mı yoksa TC olarak mı kolay adres belirlediklerinin takibini nasıl yapacakları mechul.
 

mert yıldırak

14.01.2021 20:54

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kolay adres sistemi nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.