5.00 / 1 oy

Kolajen takviyesi alınmalı mı?

Kolajen bir ara cilt yenilenmesi için özellikle kadınların tercih ettiği, kırışıklık ve yaşlılığın getirdiği cilt sarkmalarının önüne geçilmesi için tercih ediliyordu. Şimdilerde ise covid-19 salgının verdiği zarardan vücudu korumak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için her yaş ve cinsiyet grubundan herkesin ilgi alanına girdi. Bu da bilinçsizce takviye gıda olarak ya da tablet, sıvı, kapsül ve toz olarak vücuda fazla şekilde kolajen alımına sebep olmaktadır. 

Kolajen Nedir?

Kolajen bir protein çeşidi olarak fibroblastlar ve hücreler tarafından üretilir ve insan ile hayvanların dokularında bulunur.

Kolajen Bulunan Besinler Nelerdir?

Özellikle sığırda olmak üzere, inek, öküz, tavuk ve keçi gibi hayvanların kemikleri, sakatat bölgesi ve derisi kolajen bakımından zengindir. Balık ve kabuklu deniz ürünlerinde de kolajen bulunmaktadır. Hatta deniz ürünlerinde kolajen yapısı daha küçük moleküller halindedir. Bu da kolajenin daha hızlı emilmesinde oldukça etkilidir. Düzenli olarak tüketilen et suyu, kırmızı meyveler, kırmızı sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler ve sarmısak ile vücudun ihtiyaç duyduğu kolajen miktarı hem korunur hem de artırılabilir.

Kolajen takviyesi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Tip 1, tip ve tip 3 daha çok bilinmekle birlikte 16 tip kolajen vardır. Eğer cildinizin canlanmasını, onarılmasını istiyorsanız daha çok tip 1 kolajen takviyelerini almanız ve daha çabuk emilecek olan sıvı ya da toz şeklinde olan formlarını tercih etmelisiniz. Emilimin hızlanması için C vitamini ve A vitamini ile kolajen alımı önerilmektedir. 

asilkan

03.12.2020 21:45

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kolajen takviyesi alınmalı mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.