5.00 / 1 oy

Klemens Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Evdeki elektrik tesisatı sürecinde neler olup bittiğini ve elektrik ustasının aslında neyi kastettiğini anlayabilmek için her bilmediğim terimde bol bol not aldım ve derin araştırmalara girdim. İnsanın bildiği konularda ne istediğini de bilmesi ve anlatabilmesi daha mümkün oluyor, benim gibi obsesiflik düzeyinde her alanda her duyduğunu öğrenmek isteyen insanlar da böyle detaylı araştırmalara girebiliyorlar işte.

Klemens, iki ya da daha çok iletken cismi birbirine ya da bir devreye bağlamaya yarayan; içi iletken bakır, dışı ise yalıtkan plastikten üretilmiş birleştirme elemanlarıdır. İki adet kabloyu birbirine elektrik bandı ile bağlayarak pek sağlıklı ve uzun süre dayanır bir bağlantı yapılması mümkün olmadığı için elektrik işlerinde klemens kullanılarak bu ihtiyaç giderilmektedir.

Farklı ihtiyaçlara göre çeşitli klemens türleri vardır. baskılı devre, panolar, şofben,  topraklama gibi özel ihtiyaçlar için üretilmiş klemenslere ek olarak en sık kullanılan klemens türü sıralı klemenslerdir. Sıralı klemensleri ihtiyaç duyulduğu kadar kesip bölerek kullanmak ve çapaklı kalan kenarlarını yan keski, maket bıçağı ve zımpara ile temizlemek de mümkündür. Sıralı klemenslere ek olarak tak çıkar klemens, şase tipi klemens, kompakt klemens, buat klemensi gibi klemens türleri mevcuttur.

Kullanılacak akım yüküne göre uygun klemensi seçmenizi ve zaten çok maliyetli olmayan bu ürünler için tasarruf etme çabalarına girmemenizi öneririm, internette bazı ucuz ürünlerin fiyatlarını düşürebilmek için bakırların saflık seviyelerini azalttığı yönündeki yorumları kendiniz de araştırarak okuyabilirsiniz.

senol

02.06.2020 12:58

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Klemens Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.