5.00 / 1 oy

Acura elektrik tasarruf cihazı işe yarıyor mu?

Açıkçası bu merakımı gidermek için internetten 40 TL ödeyerek Acura Ac-103 Enerji Tasarruf Cihazı isimli ürünü satın aldım ve tam olarak nasıl çalıştığını ve sonuç olarak elektrik faturasını azaltabilecek bir etkisi olup olamayacağını araştırdım. Önce elektrik faturasının nasıl oluştuğunu ve elektrik sayacının çalışma mantığını bir anlayalım. Çocuğa anlatır şekliyle anlatmak gerekirse, evimizde enerji olarak elektrik ile beslenen elektronik cihazların tümü (fırın, ampul, televizyon, telefon şarj aleti, oyun konsolu, ısıtıcı vb) farklı düzeyde elektrik gücüne ihtiyaç duyarlar ve kendi çalışmalarına yetecek kadar elektrik gücünü şebekeden talep ederler, bu talep de gerekli elektriğin miktarına göre sayacın dönmesine ya da tüketilen elektrik miktarının sayaca yansıması ile faturalarımıza yansır. Elektrik faturasını artıran diğer etmenler de vergiler ve artan tüketim çarpanlarıdır.

Peki basit bir arz talep problemi olan bu elektrik tüketiminde bir ürün hangi iddia ile elektrik faturasını düşürebileceğini iddia edebilir? Ürünün kullanım kılavuzunda bu soruya verilen cevap şu şekilde yazıyor: tüketiciye yüksek voltajda ulaşan elektriğe negatif etki uygulanarak tasarruf ettiren bir ürün. Açıkçası üçüncü sınıf bilim kurgu senaryolarında bile daha mantıklı açıklamalar yapılıyor.

Bir cihazın çektiği elektriği ölçebilmek için eğer makine mühendisi iseniz muhakkak çok hassas testler yapabilirsiniz, ancak ben bu deneyi her ay aşağı yukarı aynı tüketim değerlerine sahip bir ev kullanıcısı olarak kendi evimdeki elektrik faturalarındaki değişimleri inceleyerek yapmayı tercih ettim ve bu ürünü kullandığım sürece elektrik faturalarımda aylık ortalama 20-30 TL gibi bir artış otaya çıktı. Bu tip ürünlerin de alameti farikası bu işte, ne işe yaradıklarını ispatlayabilirsiniz ne de yaramadıklarını. Derken karşıma çıkan bir youtube videosunda kafamda yanıtlayamadım tüm soruların bilimsel yanıtlarını buldum. Youtube'da Murat Sen isimli mühendisin "Elektrik Tasarruf Cihazı / Kompanzasyon" videosunu izlemenizi tavsiye ediyorum. 13 dakikalık videodan anladığım şeyler ise şunlar:

1. Cihazın elektrik tüketen aletlerin tüketim değerlerini azaltmada ya da faturada tasarruf sağlayıcı hiçbir etkisi yok

2. Cihazın kendisi de enerji tüketen bir alet olduğu için faturanıza bir de bu aletin tükettiği elektrik miktarı ekleniyor

3. Cihaz, bağlandığı şebekede anomalilere yol açıyor ve şebekede ya da cihazlarda kalıcı bozulmalar sağlama potansiyeline sahip

Yani elektrik faturasından tasarruf etmek isterken hem cihaza para veriyorsunuz, hem elektrik faturanız daha da artıyor, hem de cihazlarınız ya da elektik şebekeniz bozuluyor. Bence bu cihazı satın almadan önce bir kere daha düşünün.

muratokcu

26.01.2020 09:32

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Acura elektrik tasarruf cihazı işe yarıyor mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.