5.00 / 1 oy

Zyxel modemlerde port yönlendirme işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle port yönlendirme işleminin ne olduğunun üzerinden geçelim. Örneğin evinizdeki bir bilgisayardan internet sitesi yayınlamak istiyorsunuz diyelim, dış IP adresinizi de internet servis sağlayıcınızla görüşerek sabit IP olarak güncellediniz. IP adresiniz de x.x.x.x olsun. Evinizdeki bilgisayarınızdan da özel bir port açarak web sunucusunu yayına aldınız, bu port da 80 olsun. Dolayısıyla dışarıdan bir makine x.x.x.x IP adresi altındaki 80. porta bağlanmak istediğinde bilgisayarınızda yayına aldığınız web sunucu ise internet sitenizi açmalı değil mi? Değil, çünkü dışarıdan IP adresi ile giriş yapan birisi sizin ancak modeminize ulaşır ve modeminiz de evdeki internete bağlı birçok cihaz içinden o portun hangi cihazın ilgili portuna yönlenmesi gerektiğini bilmediği için bu isteğe yanıt veremez. Dolayısıyla bu aşamada yapmanız gereken işlem, modeminizde port yönlendirmesi yapmaktır. Bu sayede modeminize o port ile ilgili gelen istekler doğrudan ilgili makineye yönlenecektir. İlgili makinenin IP adresi de komut satırından ipconfig komutu ile bulunabilir (IPv4 Address yazan satır). Lokal IP adresi de 192.168.2.168 olsun. O zaman port yönlendirme işlemimiz şu şekilde olacak:

x.x.x.x:80 taleplerini 192.168.2.168 IP'li lokal cihazın 80. portuna yönlendir

Şimdi Zyxel marka modemlerde bu port yönlendirme işleminin nasıl yapılabileceğine adım adım bakalım.

1. Modem arayüzüne girin. Modem IP adresi 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 adresleri değilse şu yazıdan öğrenebilrsiniz: Modem IP Adresi Nasıl Bulunur?

2. Modem arayüzüne kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapın. Varsayılan Zyxel modem şifrelerini ve Türk Telekom modemlerinin şifrelerini internetten bulabilirsiniz.

3. Öncelikle güvenlik duvarını kontrol etmelisiniz çünkü güvenlik duvarları port yönlendirme işlemlerini engelleyebilmektedir. Güvenlik > Güvenlik Duvarı menüsü altından güvenlik duvarını kapatabilirsiniz.

4. Port yönlendirme işlemi için de Ağ Ayarı > NAT menüsü altından Yeni butonunu tıklayarak yeni port yönlendirme işlemi yapabilirsiniz.

- Aktif kutucuğunu işaretleyin

- Hizmet adı olarak bir isim verin, örneğin web port gibi

- WAN arayüzü olarak MyISP_ATM seçeneğini seçin. Farklı modemlerde bu seçenekler de değişiklik gösterebilmektedir.

- Port aralığı ya da tek bir port kullanmanıza göre (bizim örneğimizde sadece 80. port) başlangın portunu tetikleme, bitiş portu, çeviri başlangıç portu ve çeviri bitiş portu değerlerinin tümünü 80 yapın (kendi portunuza göre düzenleyin)

- Sunucu IP adresi alanına cihazın lokal IP adresini yazın (bizim örneğimizde 192.168.2.168)

- Protokol olarak TCP, UDP ya da TCP/UDP seçeneklerinden gerekli protokolü seçebilirsiniz. Çoğu uygulamada TCP ve UDP portları farklı olduğu için birden fazla port yönlendirmesi eklemeniz gerekebilir.

Portunuzun açılıp açılmadığını kontrol etmek için de Web Port Scanner gibi ücretsiz internet sitelerinden yararlanabilirsiniz.

networkman

27.11.2020 19:09

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Zyxel modemlerde port yönlendirme işlemi nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.