5.00 / 1 oy

Arduino'da potansiyometre ile led'in parlaklığını değiştirmek

Arduino ile kullanıcıdan input aldığımız potansiyometre kullanımı örneğinden sonra şimdi aldığımız farklı input değerlerini output olarak bir led ışığın yanma şiddetini değiştirmek amacıyla kullanalım. Bu örnekte kullanacağımız Arduino component'leri:

- Arduino Uno R3

- Breadboard

- Potansiyometre

- Direnç

- Led ışık

- 5 tane jumper kablo

Kartın devre tasarımını aşağıda paylaşıyorum. Sol taraftaki potansiyometre bağlantıları önceki örnekte tasarladığımızın aynısı. İlave olarak da sağ tarafta yine daha önce hazırladığımız gibi breadboard üzerinde direnç ile birlikte çalışan bir led ışık. 5. dijital pini kullanmamızın amacı ise 5. pinin Dijital PWM bir pin olması, dolayısıyla anolog pin gibi davranabilen bir dijital pin olması.

arduino potansiyometre led yanma şiddeti

PWD pinler 0 ile 255 arası (8 bitlik olduğu için 28) değerler alıyorlar, potansiyometre ise 0 ile 1023 arası değer verebiliyor (10 bitlik olduğu için 210). Bizim de kodumuzu yazarken 0 ile 1023 arası aldığımız input kodunu 0 ile 255 arasında bir değere dönüştürmemiz gerekiyor. Bu işlem için de map metodunu kullanacağız.

Projenin kodları da aşağıdaki gibi:

#define led 3
#define pot A0

void setup() {
}

void loop() {
  int deger = analogRead(pot);
  deger = map(deger,0,1023,0,255);
  analogWrite(led,deger);
}

 

mr. faruk

04.05.2020 11:45

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arduino'da potansiyometre ile led'in parlaklığını değiştirmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.