5.00 / 1 oy

Kesme tahtası plastik mi olmalı yoksa tahta mı?

Özellikle et yemekleri ve barbekü ile son zamanlarda çok ilgiliyim ve barbekü yapmadığım zamanlarda da et ve sebze yemekleri hazırlayarak bu hobimi tüm alanlara taşıyarak karantina günlerinde bol bol kilo alıyorum :) Şaka bir yana kesme tahtası olarak et, tavuk, balık ve sebze için olmak üzere 4 farklı çeşit kesme tahtası kullanıyorum, tümü de plastik. Bir adet de büyük plastik kesme tahtası edindim ve zırh ile kıyma hazırlarken ya da sebzeleri moleküllerine ayırırken ufak standart kesme tahtalarına sığamıyorum ve ortalık fazla batıyor. İhtiyaç olarak toplamda 5 adet kesme tahtasının kendi ihtiyaçlarım için gerekli olduğunu düşünüyorum özetle. Tahta olan kesme tahtaları, kullandığım bıçaklar ve kesim tekniklerinden ötürü fazlaca çizildikleri için depoya kaldırdım. Bir de bambu gibi olup da hediye gelen kesme tahtaları var, onları da mikrop tutuyor ve yıkanmıyor gerekçesi ile hiç kullanmıyorum. İyi güzel de sağlıklı olsun derken gene gidip plastik kesme tahtası kullanmak da garibime gidiyor. Hem sağlıklı, hem de kullanışlı olması açısından hangi tür kesme tahtaları kullanıyorsunuz merak ettim.

volkanoxfb

02.05.2020 17:16

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 11 Ekim 2021 08:29
    3

    bambu olanları kullanamayacağımızı anladık, plastik olanlar sağlıksız olsalar da nispeten yine en sağlıklı olanlar yine bunlar gibi görünüyor. ama meyve-sebze, balıki tavuk ve kırmızı et için ayrı kesme tahtaları almak gerektiğini atlamamak gerek. çiğ balıktan fileto çıkarttığınız kesme tahtasında salata için domates keserseniz salatanıza da bakteriler geçmiş oluyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kesme tahtası plastik mi olmalı yoksa tahta mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.