5.00 / 1 oy

Kapı Neden Gıcırdar ve Nasıl Düzeltilir?

Durup dururken gıcırdamaya başlayan bir kapının önce neden gıcırdamaya başladığını, sonra da bu gıcırtı sesini nasıl giderebileceğini anlatmaya çalışacağım. Kapıların gıcırtıları, menteşelerde sürtme sesinden kaynaklanmaktadır ve menteşeleerin üzerindeki deliklerden yağlama yapılarak düzeltilebilir. Eğer kapının üzerinde daha önce boyama işlemi yapıldıysa bu delikler kapanmış olabilir, bu yüzden gıcırdayan kapılardaki ses problemini gidermek için bu kapanan delikleri de bularak açmanız gerekecektir.

Kapı gıcırtısı sesini gidermek için bu deliklerden menteşenin içerisini yağlamak gerekmektedir. Evdeki eşyalarla bunu yapabilmek için de bir enjektörün içerisine sıvı yağ ya da zeytinyağı çekerek bu menteşenin deliklerinden içeriye azar azar enjekte edebilirsiniz. Eğer evde enjektör yoksa, pamukla da menteşenin dışından deliğin olduğu bölgede yoğunlaşarak yağlama uygulaması yapabilirsiniz. Böylelikle sürtünmede ses yapan yerlerde yağlanmanın etkisi ile kapı gıcırtısı sesi sona ermiş olacaktır.

Eğer gıcırtıyı gidermek amacıyla profesyonel bir ürün kullanmak isterseniz pas sökücü olarak bilinen wd-40 gibi ürünleri ve muadillerini de kullanabilirsiniz.

transporter

09.08.2020 08:47

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kapı Neden Gıcırdar ve Nasıl Düzeltilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.