5.00 / 1 oy

Kaç adet ceviz 1 kilo gelir?

İlginç bir araştırma konusu olmakla birlikte son zamanlarda cevizler ile biraz kafayı bozmamla ilişkili olacak oturup araştırdığım soru bu oldu. Elbette çok farklı türlerde cevizler var. Cevizler de yeşil kabuklu olduklarında farklı, kaval haldeyken farklı, tamamen soyulduklarında da farklı ağırlıklarda geliyorlar. Cinsten cinse de kalın kabuklu, ince kabuklu ya da ceviz içinin büyüklüğüne göre bu ağırlıklar değişiyor. Ama ortalama olarak içi çürük olmayan (çürük olunca ağırlığı da az oluyor) cevizlerden oluşan bir sepette sadece cevizlerin net ağırlığının 1 kilo olabilmesi için ortalama 28-55 arası ceviz olması gerekiyor. Çünkü 1 adet cevizin ağırlığı (kabuklu) 18 gramdan 35 grama kadar türüne göre değişebiliyor. Düşük ağırlıktaki ceviz türlerinin daha yaygın olarak satıldıklarını düşünerek 1 kg cevizin ortalama 40 adet kabuklu ceviz içermesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Hesabı ve merakı bir derece daha ileri görürerek 1 kg kabuklu ceviz fiyatının ortalama 45 TL olduğu günümüz perakande market piyasasında 1 adet kabuklu cevizin ortalama 1 TL ettiğini görmekteyiz. 1 adet cevizin fiyatı ne kadar diye yeni soru açmaya da gerek kalmadı böylece :)

funda35

18.10.2019 19:43

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 7 Ekim 2021 02:30
    2

    cevabımda fotoğraflar mevcut (bkz: 1 adet kabuklu ceviz kaç gramdır?)

  • 29 Eylül 2021 01:22
    1

    cevizden cevize fark var ve genellenebilir bir doğru sayı olması mümkün değil. mesela çetin ceviz diye bir tabir de vardır ki bunun kaynağı çok kalın kabuklu ve kırılması zor cevizlerden gelir. küçük cevizler vardır, büyük cevizler vardır, meyvesi az ya da çok olan cevizler vardır. hatta yaşken cevizler daha ağır tartarlar ama kaval olduklarında (kuruduklarında) sularını kaybettikleri için hafiflerler.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kaç adet ceviz 1 kilo gelir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.