5.00 / 1 oy

iPhone Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

iPhone, içindeki bataryaların kullanım ömürlerini ve çalışma verimliliklerini pil sağlığı adını verdiği bir araç ile ölçmektedir ve her iPhone kullanıcısının da sık sık telefonunun pil sağlığını kontrol etmesi önerilmektedir.

iPhone modellerinde kullanılan piller lityum iyon pillerdir. Lityum iyon piller de hızlı şarj olabilmeleri ve telefonları uzun süre besleyebilmeleri açısından oldukça verimli bataryalardır. Ancak her batarya gibi lityum iyon türü bataryaların da verimlilikleri zamanla içlerindeki kimyasal donanımlardan kaynaklanan sebeplerle azalmaktadır. iPhone telefonunuzun içinde yer alan lityum iyon pilin pil sağlığını kontrol edebilmek için;

Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı

menüsüne girdiğinizde telefonunuzun pil düzeyi ve uygulamalarınızın bataryanıza olan yükü ekranda görülecektir.

Telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için tavsiyelerim ise;

- Telefonunuzun şarjını %20'den aşağı düşürmemeye çalışın

- Telefonu şarj olurken kullanmamaya özen gösterin, kullanırsanız bile telefonu çok yoracak ve bataryanın ısısını artıracak oyun gibi uygulamaları kullanmamaya çalışın

- Telefonunuzun şarjının tam olarak bitmesine izin vermeyin

- Telefonunuzu gece yatarken şarja takılı bırakmayın ve batarya doluluğu %100'e ulaştıktan sonra çıkartın

- Telefonunuzu tam olarak şarj olmadan şarjdan çekmeyin

- Nikel-kadmiyum piller ile lityum-iyon piller birbirine karıştırılmaktadır. Telefonu fazla doldur boşalt yapmak ve şarj etmek için %1-2'lere düşmesini beklemek lityum-iyon piller için doğru bir uygulama değildir.

zirzop

15.11.2020 08:25

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
iPhone Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.