5.00 / 1 oy

E-Sim Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

E-Sim (Embedded Sim) teknolojisi yurt dışında bazı operatörlerin bu teknolojiyi desteklemeleri ile birlikte kullanılmaya başlanmıştı. Türkiye'de ise son günlerde Vodafone'un e-sim desteklemeye başladığına ilişkin yazılar okumaya başladım. Öncelikle bilmeyenler için e-sim teknolojisi, adından da anlaşılabileceği gibi gömülü sim kart anlamına geliyor. Peki nereye gömülü? Bildiniz, telefona gömülü. Dolayısıyla da e-sim teknolojisine geçmeyi düşünüyorsanız akıllı telefonunuzun da e-sim desteklediğinden emin olmalısınız. Güncel iphone, samsung, google pixel ve huawei modelleri e-sim teknolojisini destekliyor ancak birkaç yaşında olan bir telefonunuz varsa öncelikle internetten telefonunuzun e-sim desteği olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ama macos ya da android kullanıyor olmanızın, e-sim kart kullanmaya geçmek için bir farklılığı bulunmuyor.

Peki e-sim teknolojisi hayatımıza ne katacak? Artıları ve eksileri nelerdir diye soracak olursanız okuduklarımdan derlediğim bilgiler şu şekilde:

E-Sim Kart Kullanmanın Avantajları

- Birden çok hat kullanan ama tek sim kart girişi olan telefon kullanan kişiler artık e-sim kart ile tek telefonda birden fazla hat kullanabilecekler

- Aynı anda hem fiziki sim kart, hem de e-sim kart kullanmak mümkün

- E-Sim kart kurulumları, telefon operatörlerinden alınacak bir QR kodun telefona tanıtılması ile gerçekleşecek. Özellikle sık sık yurt dışı seyahati yapan kişiler için büyük bir kolaylık anlamına geliyor bu.

- Akıllı saatlere ve LTE destekli cihazlara da artık bağımsız birer telefon özelliği kazandırılabilmiş olacak.

 

E-Sim Kart Kullanmanın Dezavantajları

- Sadece e-sim kart kullanan kişilerin telefonlarının çalışmaz hale gelmeleri durumunda eskisi gibi sim kartı çıkartıp farklı bir telefona takarak kendi numaraları üzerinden iletişim kurmaya devam edebilmeleri mümkün olmayacak, operatörlerinden yeni bir e-sim talep etmeleri gerekecek.

 

Önümüzdeki aylarda tüm operatörlerin aktif olarak e-sim kart destekleyeceklerini ve bu teknolojinin de kısa bir bir süre içinde hepimiz için standart bir teknolojiye dönüşeceğini tahmin ediyorum.

msecer

23.10.2020 00:11

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 27 Mayıs 2022 15:52
    0

    aslında sim kart derdi olmadan kullanma fikri güzelmiş ama telefon değiştirince ne olacak sorusu ister istemez kafayı bulandırıyor. gerçi onun da kolay bir çözümünü düşünmüşlerdir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
E-Sim Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.