5.00 / 1 oy

Pomodoro tekniğiyle çalışmak için telefon uygulaması tavsiyesi

Youtube'da bir anda pomodoro tekniği adında bir çalışma tekniği modası oldu, ben de merak ederek nedir ne değildir biraz bakayım dedim, oldukça basit ve işe yarar bir çalışma zamanlayıcısıymış aslında bu. Pomodoro tekniği nedir diye hızlıca bir özet geçeyim, başına bir türlü oturamadığınız çalışma masanıza oturmaya sizi ikna eden bir çalışma metodolojsi diyebiliriz pomodoro tekniği için. Nasıl mı? Bir işe başlamak en zor adımdır çünkü başından ne zaman kalkacağınızı bilemediğiniz için bilinç altınız sizi hep daha eğlenceli alternatiflere yönlendirir, öyle ki tam çalışmaya başlamadan önce gelen anlamsız ayak tırnaklarını kesme isteği de aslında bu zihinsel zordan kaçınma psikolojisinin bir sonucudur. Pomodoro tekniği ise her 25 dakikalık çalışmadan sonra 5 dakika ara vermenizi sağladığı için zihin en fazla 25 dakika yorulacağını biliyor ve işin başına oturmak da o kadar zor gelmiyor. Bir diğer avantajı da sınırlı zamanda işleri bitirme isteğinden dolayı bu çalışma süresi daha verimli geçmiş oluyor. Özellikle benim gibi yapmadan bitmeyen işlerle uğraşıyorsanız ve işlerin birikmesi en büyük kabusunuz ise pomodoro tekniğine bir şans verin derim. Bu arada 5 dakika molalarla nereye kadar derseniz, her 2 satte bir 15-45 dakika arasında büyük bir mola da verebiliyorsunuz. Sürekli başınıza gelip çalış diyen aile büyüklerinize de pomodoro tekniği ile çalıştığınızı ve çalışmanın "sürekli" olabilecek bir şey olmadığını söyleyebilirsiniz.

Pomodoro tekniği zaten moda olduğu için bu tekniğin uygulanması ile ilgili çokça kaynak üretildi, benim paylaşmak istediğim ise pomodoro tekniğini uygularken zamanlayıcı ya da geri sayım yapan bir kronometre yerine pomodoro tekniği için özel olarak hazırlanmış bir akıllı telefon uygulaması. Ben Android telefonumda kullanıyorum ama bildiğim kadarıyla iPhone'lar için ios versiyonu da var. Bu uygulamanın adı da Focus To-Do: Pomodoro Timer & To Do List. Uygulamayı kurduktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılıyor.

focus to do

Uygulamanın kullanımı, yukarıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılabileceği gibi gayet kolay. Çalışmaya başlarken zamanlayıcıyı başlatıyorsunuz ve pomodoro tekniği ile gereken zamanlarda uygulama size mola ve çalışma zamanlarını bilgi vermiş oluyor. Özellikle dikkat dağınıklığı olan bireyler için denenmesi gereken bir teknik olarak tavsiye ediyorum. 

eylulnur

19.05.2020 00:26

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Pomodoro tekniğiyle çalışmak için telefon uygulaması tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.