5.00 / 1 oy

internet sitesinin whois geçmişi nereden görüntülenebilir?

Bir internet sitesinin kime ait olduğu, hangi tarihte ilk kez kayıt edildiği, en son hangi tarihte yenilendiği ve hangi tarihte sona ereceği gibi bilgiler whois servisleri tarafından internet sitesinin whois bilgileri okunarak sunulmaktadır. Ancak bir de işin güvenlik boyutu var ki herkes hangi internet sitesinin sahibi olduğunu ya da iletişim bilgilerini paylaşmak istemeyebilir. Bu durumda da domain satın alınan firmaların yer yer ücretli ya da ücretsiz olarak sağladıkları whois gizleme servisleri kullanılır.

Whois bilgileri gizlenmiş bir internet sitesinin kime ait olduğunu ve iletişim bilgilerini göremezsiniz. Ancak önceki whois bilgilerinde (gizleme işlemi gerçekleştirilmeden önce) bu bilgiler yer alacağı için whois geçmişinde (whois tarihçesi) bu bilgiler yer alacağı için sitenin eski whois bilgilerini taramış ve kendi sunucusuna kaydetmiş internet sitelerini kullanabilirsiniz.

Bu servisi ücretli ya da ücretsiz olarak sağlayan çok sayıda servis mevcut. En sık kullanılanları olarak da domaintools ve whoxy.com gibi internet sitelerinin servislerini kullanabilirsiniz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: En iyi whois sitesi hangisi?

bkz: internet nedir?

bkz: Boşa düşen domain ne zaman satın alınabilir?

bkz: isimtescil'de domain transfer kodu nasıl alınır?

bkz: Türkçe Karakterli Alan Adı (Domain) Faydaları ve Zararları Nelerdir?

bkz: Metunic hesapları arasında alan adı (domain) transferi nasıl yapılır?

oissende

26.07.2021 21:19

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
internet sitesinin whois geçmişi nereden görüntülenebilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.