5.00 / 1 oy

İki Bilgisayarı Birbirine Nasıl Bağlayabiliriz?

Önceki Yazı: Network (Bilgisayar Ağı) Nedir?

Bildiğimiz en büyük network nedir derseniz internet cevabını verebiliriz. Ama tüm network'ler internet kadar büyük olmak zorunda değildir. İki bilgisayarın birbirine bağlanması da bir network uygulamasıdır. Peki iki bilgisayarı birbirine en basit şekilde nasıl bağlayabiliriz? Evlerimizde kullandığımız güncel modemlerde artık bağlı cihazlar arasında network kurabiilmeyi sağlayan çok kullanışlı araçlar var ama biz daha basit ve ilkel bir şekilde iki bilgisayarı birbirine doğrudan bağlayalım. Bu işlem için de ethernet kablosu adıyla bildiğimiz RJ45 kablosu kullanalım ve kablonun bir ucunu bir ilgisayarın ethernet girişine, diğer ucunu da diğer bilgisayarın network girişine takalım. Yeni bilgisayarların daha ince olabilmesi için artık bu dahili ethernet portlarına yer verilmiyor ancak biz örneğimiz için ethernet girişi olan bilgisayar kullandığımızı farzedelim. Ethernet girişi olmayan bilgisayarlarda da usb portundan dönüştürücü ile rj45 kablosu bağlanabildiği notunu da buraya düşelim.

Eğer network gibi bir teknoloji olmasaydı, bir bilgisayardaki bir dosyayı diğer bilgisayara aktarabilmek için (mail atardık demeyin, internet yok diyorum :) ) flash bellek kullanmak durumunda kalacaktık. İki  bilgisayarı kablo ile doğrudan birbirlerine bağladığımızda da aralarında bir ağ oluşturmak için çok fazla ayar yapmamız gerekecek. Peki ik bilgisayarı ethernet kartlarındagi girişle ya da usb portlarına dönüştürücü takarak bir şekilde bağladık, ya iki telefonu birbirine bağlamamız gerekseydi ne yapacaktık? Telefonlara herhangi bir şekilde cat5 kablo bağlama şansımız bulunmuyor.

Bu gibi işlemler için farklı bağlantı protokolleri bulunuyor. Örneğin iki telefonu birbirine bluetooth teknolojisini kullanarak kolaylıkla bağlayabiliriz. Örneğin iki iphone arasında dosya transferi yapabilmek için airdrop uygulamasını kullanmak bile bir çözümüdür. Hatta airdrop kullanarak sadece telefonlarımız arasında değil, tabletlerimiz ve bilgisayarlarımız arasında da dosyalar gönderip alabiliriz. Bu da kablosuz şekilde de network uygulamarı geliştirebileceğimiz anlamına geliyor. Önceki yazıda bahsettiğimiz gibi network'ün tanımı, cihazlar arasında kaynak paylaşımı yapabiliyor olmaktır. Eğer kaynak paylaşımları kablosuz olarak da yapılabiliyorsa bu da network dediğimizde aklımıza sadece kablo karmaşası gelmemesi gerektiği anlamına gelir.

Sonraki Yazı: Sunucu (Server) Nedir?

networkman

17.10.2020 01:38

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
İki Bilgisayarı Birbirine Nasıl Bağlayabiliriz?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.