5.00 / 1 oy

Sunucu (Server) ve İstemci (Client) Nedir?

Önceki yazılar: Network (Bilgisayar Ağı) Nedir? ve İki Bilgisayarı Birbirine Nasıl Bağlayabiliriz?

Network konusunda en temel kavramlardan başlayarak yazılarımıza devam ediyoruz. Adını çok sık duyduğumuz sunucu (server) ve ilişlkili olarak client (istemci) kavramları ile devam ediyoruz. Tanım yaparak başlayalım.

Server (Sunucu) Nedir?

client-server modeli kurulmuş olan bir ağda (network), client'lara servis ya da işlevsellik kazandıran cihazlara server (sunucu) adı verilmektedir. Suncular birden fazla servise ev sahipliği yapabilirler, bu amaçla da protokol ve port kavramları devreye girer. Örneğin bir sunucu bir port üzerinden bir internet sitesini barındırırken başka bir port üzerinden de ftp servislerini paylaşabilir.

Peki client (istemci) nedir? 

 

Client (İstemci) Nedir?

Sunucu tarafından bir network aracılığıyla paylaşılan servisleri kullanan donanımsal ya da yazılımsal cihazlara Client adı verilir. Örneğin her gün girdiğimiz internet sitelerinde de bir server-client örneği vardır. Her internet sitesi en az bir sunucu üzerinde barındırılmaktadır ve telefonlarımız ve bilgisayarlarımız da bu internet sitelerine her giriş yaptığımızda client rolü üstlenirler.

Notebook gibi cihazlar kullanımlarına göre aynı anda hem server hem de client olabilirler.

 

Sonraki Yazı: Ping Nedir?

networkman

18.10.2020 00:18

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sunucu (Server) ve İstemci (Client) Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.