5.00 / 1 oy

Hesaba yanlış para gelince ne yapmak gerekir?

Dün banka hesabıma hiç beklemediğim bir anda hiç tanımadığım birisinden 100 TL para geldi. Açıklama kısmında hiçbir bilgi yok, gönderen kişiyi tanımıyorum ve kendisine de parayı iade edebilmek için ulaşamıyorum. Telefon numarasını öğrenmek için bankayı aradım ama bana yardımcı olamayacaklarını söylediler. Sonuç olarak başıma saçma sapan işler açmasından çekindiğim için bu parayı bir şekilde göndericiye iade etmek ve ilgim olmadığını belgelemek istiyorum.

IBAN numarasını yanlış yazarak yanlış kişiye para göndermiş olabileceğini düşünmüyorum ama belki artık tc kimlik no, email adresi ya da telefon numarası kullanarak kolay para transferi (FAST) mümkün olduğu için bu şekilde kazara bana göndermiş olabileceğini tahmin ediyorum.

Hesaba gelen yanlış bir para olması durumunda ne yapmak gerekir bilen varsa yardımcı olabilir mi?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Banka kredi notu nasıl yükseltilir?

bkz: Bankadan fiziki altın bozdurulabilir mi?

bkz: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?

bkz: 2 kişi ortak banka kasası kiralamak ve sadece aynı anda açabilmek

bkz: "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası" mı "Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası" mı?

bkz: Benden habersiz açılan banka hesabı için ne yapmalıyım?

mert0517

06.10.2021 11:41

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 7 Ekim 2021 00:30
    2

    sizin açınızdan sorun olabilecek bir durum olmamalı ama dolandırıcıların aklına gelen yeni bir yöntem olabilir mi diye huylanmadım da değil. bu gibi durumlarda banka size göndericinin telefon numarasını vermese bile hatalı bir ödeme aldığınızı bildirmeniz durumunda ödemenin iadesi ve tutanak tutmak gibi işlemler konusunda yardımcı olacaktır. Bir tek sizin başınıza gelen bir durum olduğunu düşümüyorum, muhtemelen hemen her gün birkaç kere gerçekleşen ve bankaların da bu gibi durumlar için yaygın olarak uyguladıkları çözümler vardır.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hesaba yanlış para gelince ne yapmak gerekir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.