5.00 / 1 oy

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?

Teknolojinin ilerlemesi bir çok alanda kendini göstermiş durumda. Dijitalleşmeye ayak uyduran birimlerin başında ise finans sistemi gelmekte. Merkez Bankası Dijital Para Birimi (Central Bank Digital Currencies, CBDC) de blockchain teknolojisi yardımı ile ve merkez bankası aracılığı ile düzenlenen ve geliştirilen güvenli ulusal dijital para birimidir. Şu an birçok merkez bankası dağıtık veri tabanı teknolojileri yani DLT’ler ya da blockchain ile işleyen kripto paralar ile ilgilenmekte. 

Günümüzde kullanılan basılı kağıt para ile dijital para arasında işleyiş açısından birçok farklılık bulunmakta. Öncelikle blockchain teknolojisi dışarıdan gelecek olan müdahalelere kapalıdır. Bu özelliği sebebiyle blockchain teknolojisi ve kripto paralar ilk gündeme geldiklerinde birçok ülke tarafından engellenmeye çalışılmıştı. Nitekim bu ülkeler blockchain teknolojisi ve kripto paraları devletin finansal yapısına, parasal hakimiyetine ayrıca hukuki düzenlemelerine karşı tehdit oluşturduğu düşüncesi vardı. Dolayısıyla blockchain teknolojisi ve kripto paralar için güvenli, özgür, merkezi olmayan ve izin gerektirmeyen yapılardır diyebiliriz. 

Çin merkez bankası, dijital paraya geçiş için ilk adımı atan ülkelerden biri ve 2022 Şubat ayında yapılacak olan Pekin Kış Olimpiyatları başlayana kadar da “dijital yuan” parasının tüm herkesin kullanımına açık olmasını hedeflediklerini belirtmişlerdir. 
 

Mahmut.Yıldız

20.01.2021 23:44

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.