5.00 / 1 oy

Hatalı Basım Paralar Değerli midir?

Letgo'da hatalı basım para ilanları görünce şaşırdım, merkez bankası tarafından hatalı olarak basıldığı iddia edilen bu paralar için değerlerinin birkaç katı paralar istenmiş. Örneğin sıfırları görünmeyen 100 TL için 500 TL isteyen kişiler var internette.

Haliyle kafama takılan iki soru var, birincisi sahte para basan birilerinin yaptıkları hataları sanki merkez bankasından çıkmış ve hatalı basım paraymış gibi göstermediklerini nereden anlayacağız? İçinde hologram yok desem adam hatalı para diyecek sonuçta.

İkincisi diyelim ki alıcıyla merkez bankasında buluştum ve paranın sahte olmadığını ve gerçekten de merkez bankası tarafından basıldığını teyit ettim. Peki bu para değerli mi olmuş oluyor o zaman? Geçmişte hatalı basılan paralar koleksiyonerler tarafından toplandıkları için mi piyasada yoklar o zaman, yoksa şimdinin yeni bir koleksiyon modası mıdır bu?

Para koleksiyonerliği konusunda amatör ya da profesyonel olarak ilgili yazarlar bilgi verebilirse çok sevinirim, 100 TL'ye 500 TL vererek satın alıp da yatırım yapacağız derken fıkra kahramanı olmayalım sonra?

kozturkonline

31.10.2020 02:05

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hatalı Basım Paralar Değerli midir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.