5.00 / 1 oy

Haltercilerin Kokladığı Şey Nedir?

Halterciler, ağırlık kaldırmadan önce antrenörleri tarafından uzatılan bir şey koklarlar. Naim Süleymanoğlu'nun hayatını konu alan Cep Herkülü filminde de Naim Süleymanoğlu'nun ağırlıkları kaldırmadan önce bu şeyi kokladığına yer verilmiş olması hoş bir detay, zira o dönemlerde olimpiyatları canlı izlemiş olan bizim kuşağımızdaki insanlar tarafından bu gibi detaylar iyi hatırlanmaktadır.

Halter sporu ile uğraşan sporculara ağırlığı kaldırmadan önce koklatılan şey amonyaktır. Amonyak kokusunu aldıklarında irkilip kendilerine geldikleri görülür. Ama haltercilere amonyak koklatılmasının tek amacı, sporcunun irkilmesini sağlamak değildir elbette. Amonyak, sporcu tarafından koklandığında haltercinin solunum yollarını açmaktadır. haltercilerin solunumlarının ne kadar önemli oldukları, ağırlıkları kaldırma esnasında verdikleri nefesten de gözlemlenebilir.

Amonyak kokusunu bilenler bilirler, pek de güzel kokan bir şey değildir. Kimyasal bileşenleri açısından NH3 olarak yazılabilen amonyak, renksiz ve zehirli bir kimyasaldır. Çeşitli sanayi üretim alanlarında kullanılmaktadır. Merak edip de koklamak isteyenlere de tavsiye edilmez.

tatlıseker

31.08.2020 21:01

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Eylül 2022 22:56
    0

    bunu ben de çok merak ediyorum, koklayınca kaslar mı kuvvetleniyor ya da hayattan nefret edip bir şeyler kaldırma isteği mi uyandırıyor nedir?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Haltercilerin Kokladığı Şey Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.