5.00 / 1 oy

Güneş yanıkları için ne yapmak gerek?

Sıcağı görünce tatlı tatlı mayıştınız, kulağınızdaki dinlendirici müziğin verdiği huzura ve serinletici rüzgarın cildinizi okşamasına dayanamayarak güneşin altında 2 saat kadar tatlı tatlı kestirdiniz. Evinize giderken arabaya binince fark ettiniz ki giymeye çalıştığınız tişörtünüz cildinize batıyor, arkanızı yaslanmakta zorlanıyorsunuz, hatta cildiniz de kıpkırmızı olmuş. Geçmiş olsun, güneş yanığı nedir ve nasıl bir acıdır bu gece öğreneceksiniz ve uykusuz bir gece de sizi bekliyor.

Kendi adıma başıma gelenleri salak demeyin diye en naif şekliyle yazmaya çalıştım. Güneş yanığı acısından en kısa sürede nasıl kurtulunur, bu acıyı dindirmek için ne kullanmak gerekir bilen dostlarımdan acil yardım rica ediyorum.

pelin

19.06.2019 22:27

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 22 Haziran 2019 09:08
  21

  Çok geçmiş olsun, ben de bayramda aynı hatayı yapmış ve onlarca sayfa yazı okumuş birisi olarak yapmanız gerekenleri yazayım.

  Derinizde kızarıklık olan bölgeleri tespit edin, ne sıcak ne de soğuk olmayan ılık bir su ile duş alın. Muhtemelen denize girdiğiniz için üzerinizdeki tuzlu ve batan histen arınmak isteyeceksiniz ancak bu tahriş olmuş alana şampuan ya da vücut şampuanı değdirmemeniz daha iyi. Bu yüzden saçınızı eğilerek yıkayıp bu tahriş olan alana şampuan gelmemesini sağlayabilirseniz daha iyi olur. Vücudunuzdaki tuzlardabb arınmak için de sabunsuz ılık su ile vücudunuzu suda iyice durulayın.

  Güneş yanığına bağlı olarak ateş, baş ağrısı, halsizlik ve vücutta aşırı hassasiyet acısı gibi ağrılarınız olacak, bunun için bir ağrı kesici almanızı öneririm, yoksa gece de uyuyamazsınız, oturup kalkarken de  bu tahriş olan alan her bir yere değdiğinde, hatta üzerinizdeki tişörte bile değince bu acıyı hissedecsiniz maalesef.

  24 saat sonra soğuk duş alarak ya da yavaş yavaş buz sürerek bu acının daha da azalmasını sağlayabilirsiniz. Tatiliniz çok kısa değilse 1-2 gün denize girmemeye çalışın. Havuzdan zaten uzak durun. Havuzdaki kimyasal temizlik malzemelerinin cildinize nasıl bir etki yapacağı belli olmaz. Güneşten de bir süre korunmaya çalışın, direk güneş altında kalmayın.

  Süreçte derideki ölü hücreleri onarmak için doğal yoğurt tedavisi uygulayabilirsiniz. Cildinize doğal yoğurdu sürüp yarım saat kadar bekleyip sonrasında duş alarak bunu yapabilirsiniz, bana çok faydası olmuştu.

   

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Güneş yanıkları için ne yapmak gerek?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.