5.00 / 1 oy

Google'ın çalınan şifrelerle ilgili duyurusu

The Sun'ın haberinde gördüm, google milyarlarca kullanıcıya ait internet şifresinin çalındığı ile ilgili bir duyuru yapmış.Tam olarak 4 milyar kullanıcı adı ve parolanın çalındığını duyurmuş ve kullanıcıların bu kullanıcı adı ve parlaları ile ilgili değişiklikl yapmaları gerektiğini söylemiş. Bu iş o kadar kolay mı ya? hangi site, hangi parola? Konu gündeme bile gelmesi ama bir sabah kalktığınızda gmail'inize facebook'unuza instagram'ınıza giremediğinizi bir düşünsenize??

totoro

19.08.2019 17:23

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 19 Eylül 2019 18:14
  9

  Password Checkup Extension adında bir eklenti yayınlanmıştı bu haberden sonra, kurdum ama hiç de kırmızı olduğunu gördüğümü hatırlamıyorum. Facebook ya da gmail gibi hesaplarınızın güvenliğini zaten tek şifreye bıraktıysanız size geçmiş olsun. Mutlaka telefon numaranızı, yedek e-mail adresinizi bu önemli hesaplara ekleyin ve iki basamaklı doğrulama özelliklerini de her seferinde sorulacak şekilde ayarlayın. bugün 10-15 yıllık bir mail ya da sosyal medya hesabının çalınması demek herkes için büyük bir yıkım olur.

 • 27 Eylül 2021 19:34
  7

  artık sadece gmail ya da sosyal medya hesaplarınız için değil, aklınıza gelen tüm hesaplarınız için dikkat etmeniz gereken konular var:

  - bir şifreyi asla birden fazla sitede kullanmayın, yoksa birisinden çalındığında tüm sitelerdeki hesaplarınız bir anda çalınır

  - eğer iki aşamalı doğrulama özelliği olan bir internet sitesi ise bunu mutlaka etkinleştirin. google authenticator, sms ya da mail adresine gönderilen birkaç basamaklı bir kod ile şifre sonrası bir doğrulama daha yapmaya asla üşenmeyin

  - şifrelerinizi asla kolay kırılabilir şifreler olarak seçmeyin, uzun-anlamsız ve içerisinde özel karakterler içeren şifreler kullanın (ya da https://www.reitix.com/arac/guvenli-sifre-uretme-araci gibi online araçlar kullanın)

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Google'ın çalınan şifrelerle ilgili duyurusu

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.