5.00 / 1 oy

Google aramalarında istenmeyen siteleri engellemek

Google'da görsel araması yaptığınızda sürekli karşınıza ücretli stok fotoğraf sitelerinin çıkmasından rahatsız mısınız? Ya da ciddi ciddi bir son dakika haberi konusunda bilgi almak istediğinizde google'da dandik gazetelerin içi boş başlıklı haberlerinin en tepede çıkarak sizi aradığınız sonuca ulaşmaktan alı mı koyuyor? Birazdan paylaşacağım Google Chrome eklentisi sayesinde bütün bu dertleriniz artık son bulacak. 

Bkz: temsili uydu kanallarında Türk filmi arasında çıkan bıçak reklamı argümanı (eskiden de aynı reklam argümanlarıyla abshaper satılmaya çalışılırdı :) )

Google'a gierek Google Search Blocklist araması yapın ve aşağıdaki görseldeki eklentiyi tarayıcınızın eklentiler kısmına kurun.

google search blocklist

Eklentiyi Chrome'a ekledikten sonra şimdi bir arama yapalım ve sonuçlara bakalım. Benim kendi aramamda ilk 3 sonuç olarak ***.com.tr yer aldı ve şimdi bu gazetenin sonuçlarının listelenmemesi için kurduğum eklentiyi kullanacağım.

google sonuçlarını engellemek

Site adını listeye ekleyerek Save tuşuna bastım ve yaptığım aramayı tekrarladım. Artık sonuçlarda bu gazete haberleri yok :)

Aslında uygulamanın çalışma prensibi oldukça pratik, google arama sonuçlarından bir siteyi çıkartmak için url'ye aşağıdaki gibi bir arama terimi yazılır.

arama terimi -site:.siteadi.com.tr

Arama teriminizi bu şekilde yaptığınızda arama sonuçlarında bu site yer almamış olacaktır, eklentinin yaptığı da tam olarak bu:

google arama sonuçlarından siteyi çıkartmak

 

famous

18.04.2020 18:45

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Google aramalarında istenmeyen siteleri engellemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.