5.00 / 1 oy

Paradigma nedir?

Paradigma, sosyal bilimlerde düşünsel çerçeve olarak izah edilebilir. Algısal bakış ya da mevcut birikimler ile bir konuyu değerlendirme çerçevesi olarak da ifade edebiliriz.

Bir konu ya da olay hakkındaki bakış açınız, düşünceleriniz, konuşmalarınız, davranışlarınız geçmiştan o ana kadar getirdiğiniz birikim ile gerçekleşir ve ortaya koyduğunuz kavramsal çerçeve de bir paradigmadır. Yani paradigma, kişilerin olaylar karşısında taktıkları gözlüktür ve değiştirmek de söylendiği kadar kolay değildir. Taktığınız gözlük (o güne kadar öğrendiğiniz her şey ve zihninizin geldiği nokta) eğer size bir masanın sandalye olduğunu gösteriyorsa, bardakların içindeki renkli sıvıları gizliyorsa ya da bir olan şeyleri iki gösteriyorsa sizin bakış açınız da bu gözlük ile bu şekilde olacaktır. Bir paradigmadan çıkıp başka bir paradigmaya geçmek ise paradigma kayması (paradigm shift) olarak adlandırılır ki ne kadar zor bir süreç olduğunu bu örnekten pay biçerek anlayabilirsiniz. Paradigma kayması için bütün algısal birikim ve bakış açılarının değişmesi gerekir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Entropi Nedir?

bkz: Oligark nedir?

bkz: Helikopter ebeveyn nedir?

bkz: Tornistan nedir ve tornistan etmek ne anlama gelir?

bkz: Deport Nedir ve Deport Etmek Ne Anlama Gelir?

bkz: Demir Kubbe Nedir?

İsmail76

17.06.2021 13:21

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Paradigma nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.