5.00 / 1 oy

Gıda Ürünlerinde Zam Yapmak Yerine Ürünü Küçültmek Yasal Mı?

Marketlerde çok sayıda üründe aynı durumu gözlemliyorum. Ürün paketleri neredeyse aynı boyutta ama yıllardır satın aldığın ürünü yine aynı fiyattan satın alıyorsun, eve gidince paketini bir açıyorsun ki normalde içinde 10 tane olan ürün geniş geniş yerleştirilerek 8'e indirilmiş. Sonra paketin üzerindeki yazılara biraz dikkat kesilince fark ediyorsunuz ki örneğin 600 gram olan ürün artık 400 gram. Dışarıdan bakılınca her şey aynı; paket boyutu aynı, fiyatı aynı ama içi değil..

Gıda ürünlerinde cipslerden tatlılara, peynirden ayrana kadar birçok üründe bu uygulamaya geçilmiş durumda. Tamam da ülkede enflasyon olduğu gizli saklı birşey değil. Yıllardır alıştığımız ürünü küçülteceğinize artan maliyetlerinizden dolayı zam yapmanız da gayet doğal, neden ürünün boyutunu küçülterek sanki hiç fiyatı artmamış gibi tüketiciyi kandırıyorsunuz? Üzerlerinde yazan gramaj bilgileri de neredeyse görünmeyecek kadar küçük yazıldığı için zaten gözden kaçıyor, pazardan aldım bin tane, eve geldim bir tane oluyor.

Ürünlerin gramajları ile oynayarak tüketiciyi kandırmanın ve bu şekilde fiyat artırmadığı algısı oluşturmak bir çeşit aldatmaca değil midir? Maliyetler ölçeğinde her üründe ve hizmette fiyat artırmanın hiçbir sakıncası yok ama tüketiciyi aldatmanın bir cezası olmalı diye düşünüyorum. Bu gibi ürünleri şikayet etmek istersem bunun yasal bir dayanağı var mıdır?

esra nurcihan

19.08.2020 09:28

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 22 Nisan 2022 13:06
    2

    alıştık artık maalesef, işin kötü tarafı birkaç sene kullanınca insan eskiden o ürünün daha büyük gramajlı olduğunu bile unutuyor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gıda Ürünlerinde Zam Yapmak Yerine Ürünü Küçültmek Yasal Mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.