5.00 / 1 oy

GEPA (Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası) Nedir?

Güneş enerjisine yatırım yapmak gibi bir niyetiniz varsa haliyle ilk düşünmeniz gereken şey güneş panellerinizi konumlandıracağınız bölgeye karar vermektir. Bir yakınımın projesi için biraz araştırma yapmak amacıyla sektörü anlamaya çalışırken Enerji İşleri Genel Müdürlüğü'nün GEPA (Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası) uygulamasını öğrenmiş oldum. Türkiye'nin bölge bölge güneş enerjisi potansiyeli çalışılmış ve rasyasyon seviyelerine göre sıcaklık haritaları oluşturulmuş.

gepa güneş enerjisi potansiyel atlası

Kendi evinin elektrik tüketimini güneş enerjisinden sağlamak amacıyla ongrid (şebeke destekli) sistemler ya da offgrid (direk akü bağlantılı elektrik depolama) sistemler kurmak isteyen kişilerin de bulundukları konuma ait güneş enerjisi potansiyellerini yine gepa'dan yapabilmeleri mümkün. Mesela Antalya'nın Akseki ilçesindeki konutunuz için mevsimsel (aylık) güneşlenme sürelerini görmek istiyorsanız, haritadan önce Antalya'yı, sonra da Akseki'yi seçerek değerleri görüntüleyebiliyorsunuz.

antalya güneş enerjisi

xone

19.05.2020 15:19

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
GEPA (Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası) Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.