5.00 / 1 oy

Felsefeye başlamak için kitap önerisi

Felsefe, az ilgili olan benim gibi kişiler için başlaması kısmen zor bir araştırma alanı çünkü birincisi nereden nasıl başlamanız gerektiğini bilmiyorsunuz, ikincisi eğitim sistemimiz de bizi felsefeden soğutmuş olacak ki hemen o kimdi bu kimin öğrencisiydi gibi ezberleme ihtiyacı hissetmeye başlıyorsunuz. Oysa olması gereken şey en yalın haliyle insanın kendini tanıması ve hayatı anlamlandırmaya çalışmasıdır. Kendi adıma felsefe okumaya (ya da dinlemeye) güzel bir giriş noktası yakaladığım için hem tavsiye vermek, hem de başka tavsiye vermek isteyen kişiler olursa diye de bir sayfa oluşturmak istedim. 

Felsefe konusunda ilgili birisi sayılırım ama hangi filozof hangi öğretiyi savunur deseniz muhtemelen yanıtlayamam. Bu hafta tesadüfen storytel'de karşıma çıkan "Bildiğim Bir Şey Var, O da Hiçbir Şey Bilmediğimdir" kitabı ile Sokrates'e çok verimli ve keyifli bir giriş yapmış oldum. Benzer kitapların arayışındayım ve şart olmamakla birlikte storytel'de olması da açıkçası işime gelir çünkü araç sürerken ya da ev işleri falan derken kafamın sakin olduğu zamanlarda odaklanarak dinleme imkanı bulmuş oluyorum.

Storytel'e eklenen felsefe kitapları serisi içinde Nietzsche, Yunus Emre, Hypatia, Diyojen, Farabi... gibi düşünürlerin sesli kitaplarını bulabilmek mümkün ve fırsat bulabildikçe bu kitaplardan felsefeye giriş yapmak gibi bir planım var ama farklı ve belki daha düzenli bir felsefe kitabı okuma patikası paylaşmak isteyenler de olursa buradan bilgi verebilirler ya da benim gibi bir yerden çok sorgulamadan başlayabilirler ve ertelemeyi bırakabilirler.

blondy

29.11.2020 23:23

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Felsefeye başlamak için kitap önerisi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.