5.00 / 1 oy

FarmBot Nedir ve Nasıl Kurulur?

Tarım konusunda teknolojik araştırmalar yaparken karşılaştığım ve otomasyon ile uzaktan takip konusunda umut vadeden bir projeden bahsetmek istiyorum. FarmBot projesi bir süredir aslında zaten varmış ve farklı çözüm seçenekleri ile insanlar ve firmalar tarafından kullanılmaktaymış. Beni tavlayan terim ise tam olarak şu oldu: robotik tarımcılık.

FarmBot projesi, otomatize edilmiş zamanlamalı sulama sistemleri gibi oldukça işlevsel çözümler sunsa da benim için bir diğer önemli nokta, sistemin açık kaynak olarak sunuluyor olması. Express ve Genesis ürünlerinin belirli en ve boy oranlarına sahip alanlar için hazırlanmış olması; açık kaynak sunmaları sayesinde insanlara kendi şartları için bu teknolojiyi ayarlayabilme imkanı sunuyor. Dokümantasyonu da farm.bot internet sitelerinden gayet temiz bir şekilde hazırlayarak paylaşmışlar.

Genesis modeli, üç farklı  bahçe boyutu için sipariş edilebiliyor: 1.5x3 metre, 3x6 metre ve 3x18 metre. Fiyatları ise 3.000 dolar ile 5.500 dolar arasında değişiyor. Dolar kurundan dolayı göz korkutan bir rakam olduğunu ben de kabul ediyorum ama çalışan işçi maaşı ya da sık sık tarlaya gidip gelme zaman/yakıt masrafları düşünüldüğünde 1-2 yıl içinde kendini amorti edeceğini düşünüyorum.

Express modeli ise daha hesaplı; Express, Express XL ve Express MAX versiyonları ile 1500 dolardan başlayan fiyatlara sipariş verilebiliyor.

Şimdilik kafamdaki tek soru işareti, bahçedeki güvenlik sorunu. Eğer bu teknolojiyi bahçeye kurup uzaktan takip edebileceğime ikna olursam sipariş etmeyi düşünüyorum. Evinin bahçesinde üretim yapmak isteyenler için ise bence oldukça kullanışlı ve denemeye değer bir teknoloji.

Öz Hakiki Bumblebee

15.06.2020 22:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
FarmBot Nedir ve Nasıl Kurulur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.