5.00 / 1 oy

Excel'den virüs bulaşabilir mi?

internette hazır excel şablonları bulunca indirip kurcalıyorum, neyi nasıl yaptıklarını anlamaya çalışıyorum ve çalıştığınız bildiğim excel dosyalarını inceleyerek excel konusunda kendimi daha hızlı geliştirebildiğimi düşünüyorum. Ama indirdiğim excel dosyaları karışık kaynaklardan buldum dosyalar oldukları için ve zaman zaman içlerinde makro ve vba kısımları da bulundığu için acaba excel dosyasından bilgisayarıma virüs bulaşır mı diye de korkuyorum.

Excel dosyaları bildiğim kadarıyla içlerinde vba olmadığı sürece sadece formüller aracılığıyla bilgisayarıma zarar verebilecek bir yapıda olamazlar. Ama kötü niyetli kişilerin bir şekilde excel'in içerisine virüs ekleyebilmeleri ve bilgisayara ya da telefona zarar verebilme şansı var mıdır? Her ne kadar indirdiğim excel dosyalarını antivirüs programı ile tarıyor olsam da antivirüs programları da virüs olarak işaretlenmiş imzaları tanıyabildikleri için ilk kez hazırlanmış kötü niyetli bir dosyayı ne kadar tespit edebilirler emin değilim.

Editör editi: benzer konu başlıkları için;

bkz: Bilgisayar açıldığında otomatik açılan site virüs müdür?

bkz: Dosya uzantıları sqpc olarak değişti, bu bir virüs mü?

bkz: Excel'de faiz nasıl hesaplanır?

bkz: Excel'de hücrelere yıldız koyarak bilgileri gizlemek

bkz: Excel'de ses dosyası eklemek ve çalmak

bkz: Macbook'ta AEServer Uygulaması Nedir? Virüs Olabilir mi?

Veysel79

26.03.2021 04:16

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'den virüs bulaşabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.