5.00 / 1 oy

Excel'de hücrelere yıldız koyarak bilgileri gizlemek

Excel'de bir excel dosyası için yapmak istediğim bir geliştirme var ama nasıl yapabileceğimi çözemediğim için buradan excel konusunda paylaşımlar yapan arkadaşlara bir danışmak istedim. Excel'de kullanıcıların adlarının ve şifrelerinin yazılı olduğu iki adet sütun var ve ben şifrelerin yazdığı sütundaki verilerin sadece ilk ve son harflerinin görünür olmasını, kalan tüm karakterlerin ise yıldız karakteri ile değiştirilerek şifre gibi görünmesini istiyorum. Dolayısıyla şifrelerinin karakter sayısı da belli olacak ama kendilerinden başka kimse de bu şifrelerin ne olduğunu anlamayacaklar. Amacım da insanların kendi şifrelerini hatırlayabilmesi.

Excel'de böyle bir hücre şifreleme ya da şifre gibi gösterme işlemi nasıl yapılabilir? Formül olarak yazabilen birisi olursa (VBA kullanmak istemiyorum) çok sevinirim.

maltinok

23.02.2021 21:24

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 23 Şubat 2021 23:28
  36

  bir çözüm de ben ekleyeyim madem soruyu soran kişi excel formülü olarak sormuş, ilk ve son karakterler hariç bir hücredeki yazıyı yıldız karakterleri ile gösterebilmek için aşağıdaki excel formülünü kullanabilirsiniz:

  =REPLACE(A1;2;LEN(A1)-2;"*******")

  excel replace text

  Not: Yıldız karakterlerinin sayısını ben elle yazdım, siz karakter sayısına göre özelleştirecek şekilde formülü revize edebilirsiniz.

 • 23 Şubat 2021 22:43
  33

  Eğer Excel'de bir yazının tüm karakterlerini otomatik olarak yıldız karakteri ile değiştirilmiş olarak göstermek istiyorsanız, yazıyı biçimlendirmeniz yeterli, formül yazmanıza bile gerek yok.

  - Yıldız karakterleri ile göstermek istediğiniz hücreye ya da hücrelere sağ tıklayın ve hücreyi biçimlendir (format cells) seçeneğini seçin

  - Açılan pencerede en altta özel (custom) gösterim seçeneğini seçin ve tür (type) kısmına aşağıdaki yazıyı ekleyin

  ;;;**

  excel yazı yerine yıldız koymak

  Uygula dediğinizde artık hücre içeriğindeki yazı karakterleri yerine yıldız karakterlerinin yer aldığını göreceksiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de hücrelere yıldız koyarak bilgileri gizlemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.