5.00 / 1 oy

Eve giren hırsızı öldürmek suç mudur?

Öncelikle belirteyim, değil öldürme merakı; hayatımda kavga etmişliğim ya da şiddete en ufak bir sempati beslemişliğim dahi yoktur. Ne sokakta, ne trafikte, ne de herhangi bir ortamda fiziksel şiddetin ya da kavganın çözüm olabileceğine inanmam ve kavga da etmem. Ama bugün bir sitede gördüğüm bir tartışma ve konuya hakim olduğunu iddia eden kişilerin yoruımları kafamı kurcaladı. Söylenildiğine göre eve giren hırsızı öldürmek suçmuş ve cezası cinayetle yargılanmaya giriyormuş. Tekrar söylüyorum, eve hırsız girse ve uyanık olarak hırsızın varlığını fark etsem muhtemelen zaten korkudan bayılırım ya da becerebilirsem komşulara sesimi duyurabilecek kadar çığlık atarım, polisi arayabileceğimden ya da telefonla 155'i tuşlayabileceğimden bile emin değilim. Kaldı ki ben başıma ilk kez gelmiş bu durumda bu tedirginlik ve korku içerisindeyken karşımda bu işi belki her gün yapan, korkmayan, muhtemelen madde çekerek eve girmiş, üzerinde kesici/delici/ateşli silahları olan acımasız birisi var. Başkasına ait eşyaları zorla alabilmeyi düşünebilecek kadar acımasız olan birisinden tehlike durumunda her şeyi beklemek de normaldir diye tahmin ediyorum. Peki bu şartlar altında hırsızı öldürmek suç mudur? Eğer suç ise hırsıza karşı ne gibi bir savunma yöntemi uygulanabilir? Öldürmeyecek kadar mı dövmeye çalışmak gerek (dövmek de zaten imkansızdır da yine hayatta kalınmaya çalışılan senaryodan ilerliyorum) ya da belki de dövmek ya da yaralamak bile suç mudur bu durumda? Emin olmamakla birlikte bir kişi, eğer hırsızı yatak odasında öldürürseniz suç değil; diğer odalarda öldürürseniz cinayete girer demiş, peki gece salonda yatıyorsak hangi kapsamda değerlendiriliyor olacak bu durum? Gece yanımıza sopa koyup yatmak da suç olmaz mı o zaman? Umarım akla gelen başa da gelmez de kimse bu soruların yanıtlarını bulmak zorunda kalmaz, yine de konu hakkında hukuki bilgisi olan avukat ya da ilgili birileri varsa görüşlerini merak ediyorum ve herkese sağlıklı ve güvenli günler diliyorum.

 

akasya

20.06.2020 01:14

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 28 Şubat 2022 08:41
    3

    daha çok yakınlarda böyle bir haber okuduk, evine giren hırsızı yatak odasında öldüren ev sahibi suçlu bulundu. hukukçu olmadığım için yersiz yorumlara girmiyorum ama empati yapmaktan da kendimi alamıyorum. öyle bir durumda ne yapmak gerekir onu da bilemiyorum

  • 29 Kasım 2021 14:56
    1

    öldürmek elbette suçtur ama can havliyle kendini koruma reaksiyonu gösteren birisi aman öldürmemeye de dikkat edeyim derken kendi canından da olabilir. ailesini koruma refleksi ile insanların kendi evlerinde daha önce hiç tecrübe etmedikleri böyle bir durumda ne tepki verecekleri pek öngörülebilir değildir doğal olarak.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Eve giren hırsızı öldürmek suç mudur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.