5.00 / 1 oy

Ev tipi güvenli ve hesaplı çelik kasa önerileri

Banka kasasına her ay ya da yıl düzenli olarak para vermek istemedim, bir de ara ara değerli eşyaları kasaya koymak ya da geri almak gerekebilir diye evin içine kaliteli bir çelik kasa almaya karar verdim. Bu konuda daha önce hiçbir bilgim yok, ilk kez internetten araştırma yaptım ve temel olarak (fiziksel anlamda) iki farklı çelik kasa türü olduğunıu gördüm. İlki ayaklı çelik kasalar, diğeri ise gömülerek monte edilmesi amacıyla hazırlanmış daha küçük çelik kasalar. Hatta bir de enteresan bilgi, Gaziantep üretimi olan çelik kasalar meşhurmuş. Böyle bir alanda Gaziantep'in ünlenmiş olması bana çok enteresan geldi.

Ayaklı çelik kasa almak ilk aşamada daha mantıklı gibi geliyor ama kaplayacağı yer açısından bana biraz fuzuli gibi geldi. İşin aslı içine koyacak öyle pek değerli bir eşyam da yok ama olanlar da güvenli kalsın, tatile falan gidecek olduğumuzda kafamız rahat etsin istiyorum. Tip olarak da oto galerilerde gördüğüm gibi gizli çekmeceli ve bordo renkli olan çelik kasalar var, göz zevkime de hitap etmedi. Tek avantajı muhtemelen hırsızın bu kasayı açamazsa alıp götüremeyecek olmasıdır. 150 ile 180 kilogram arasında olduklarını okudum internette satılan ürün ilanlarından. Bir de bu çelik kasaları taşıyacak kargo elemanlarına üzüldüm. İnternette çelik kasa açma hizmeti veren çilingirleri de görünce iyice soğudum, açılabiliyor olduktan sonra eve giren hırsız da bu kasayı açamaz mı mantık olarak?

İkinci çelik kasa türü ise daha küçük ama saklanabilir olması açısından daha mantıklı geldi bana. Bir beton duvarın ya da mobilyanın içine saklanabilir ve iyice monte edilerek alıp götürülmesi de önlenebilir gibi düşündüm. Parmak izi ile açılabilen modeller bile çıkmış ve fiyat olarak da 1000 TL'nin altında bile birçok seçenek var. Ama ne kadar güvenli oldukları ve nasıl saklanabilecekleri konusunda şimdilik yeterli bilgiye sahip olmadığım için kararsızım.

Sonuç olarak evinde ya da iş yerinde çelik kasa kullanan ve kullandığı çelik kasayı tavsiye etmek isteyen yazar arkadaşlar var ise görüşlerin almak amacıyla bu soruyu açıyorum. Çelik kasa kullanmamasına rağmen genel kültür anlamında teorik bilgileri olanlar olursa onların da bilgilerini öğrenmek isterim ve her türlü öneriye de açığım.

Edit: Sonradan da şöyle bir soru başlığı daha açtım gözden kaçmasın bkz: Evde çelik kasa gizleyecek ve monte edecek yer tavsiyeleri

eneskamiloglu

18.01.2021 20:22

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ev tipi güvenli ve hesaplı çelik kasa önerileri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.