5.00 / 1 oy

Enlem ve boylam bilgilerinden haritada yer tespiti yapmak

Android uygulaması ile cihazın GPS özelliğini kullanarak enlem ve boylam bilgilerini log ekranına yazdıran uygulama için bkz: Enlem ve Boylam bilgilerini veren Android Uygulaması

Peki hocam, bu bilgiler gerçek hayatta bizim ne işimize yarayacak, bu enlem ve boylam neresidir biz nasıl anlayacağız derseniz enlem ve boylam bilgilerinden nokta atışı yer bilgisi veren çok sayıda servis olmakla birlikte bu işin en pratik yolu google'ı kullanmaktır. Şimdi AVD sanal makinesi ile hayali olarak Kanada'ya gittiğimizi ve cihazımızın buradan bir enlem ve boylam bildirdiğini farzedelim. Sanal makine ile konum değiştirmek için bkz: Sanal Android Cihazlarda (AVD) Konumu Değiştirmek

Hazırladığımız uygulama bize log ekranında şu bilgiyi vermiş: Enlem boylam: 59.88415833333333, -109.76343833333334

Peki bakalım bu enlem ve boylam gerçekten de Kanada'da mıymış. Sadece enlem ve boylam bilgilerini kopyalayarak google'ın arama çubuğuna yapıştırıyorum ve ara tuşuna basıyorum.

google enlem boylam

Şimdi daha detaylı bir görünüm için haritaya tıklayalım ve nerede olduğumuzu tam olarak anlayabilmek için açılan google maps haritasında biraz zoom out yapalım:

google maps enlem boylam

Teknoloji ne güzel bir icat değil mi :) Bu arada bu bilgiyi kullanabilmek için sadece uygulama geliştiricisi olmanıza gerek yok, tüm enlem ve boylam verileri için kullanılabilecek pratik bir bilgi.

 

utku33

26.04.2020 02:55

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Enlem ve boylam bilgilerinden haritada yer tespiti yapmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.