5.00 / 1 oy

Elektronik Devre Prototipleme Kartları Nelerdir?

Özellikle Arduino projesinin kolay kullanılabilir ve öğrenilebilir olması sayesinde insanlardaki ben de yapabilirim güveninin çok arttığını görüyorum. Arduino sensörleri ve motorları ile zaman geçirmeye başladıktan sonra da söle ve transistör gibi elektronik parçaları kullanarak Arduino dışındaki elektronik devre dünyasına yavaştan giriş yapılabiliyor. Sitede Arduino uygulamaları konusunda yazan bir yazar daha var, onun kadar konuya henüz hakim olmasam da ben de okuma ve araştırma sürecini keyifle sürdürüyorum.

Prototipleme kartları ve devre kartları, bizim elektronik devrelerimizi tasarladığımız ve simüle ettiğimiz alanlara verilen isimdir. Seçeneklerimiz arasında olan prototipleme kartları da breadboard, delikli pertinaks ve bakır plaket olarak listelenebilir.

Breadboard en sık kullanılan ve en pratik devre prototipleme kartıdır. Lehimlemeye ihtiyaç duymadan farklı boylardaki breadboard'lar arasından ihtiyaç duyulan boyutta olanı seçilerek üzerine devreler kurulabilir.

Delikli pertinaks, taktığınız devre elemanlarını arkasından lehimlemek suretiyle bacaklarını birleştirebilir ve devrelerinizi kurabilirsiniz.

Bakır plaketler ise üzerlerine pcb kalemleri ile çizilen devrelerin korunduğu, hariç kalan bakır alanların kesilip çıkartıldıkları kartlardır.

oissende

07.06.2020 08:06

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Elektronik Devre Prototipleme Kartları Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.