5.00 / 1 oy

Apartman Boşluğu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Apartmanlar, orta kısmlarında zeminden itibaren büyük bir boşluk bırakılarak inşa edilirler. Bunun amacı, içte kaldığı için hava almayan oda, mutfak ya da tuvalet gibi alanların hava alabilmesini sağlamaktır. Eski apartmanlarda apartman boşlukları odaların ya da mutfakların hizasına denk geliyor olabilirler ancak olması gereken kullanım şekli, banyo ve tuvaletlerin hizasına koymaktır çünkü banyo ve tuvaletlerde cam olmadığı için yerleşim hep iç kısımlara yapılır ve havalandırma sağlama ihtiyacından dolayı da bu ihtiyaç apartman boşluğu ile giderilir.

Apartman boşluklarının bazı dezavantajları da vardır. Yeni yapılarda raylı sistem arkasında sineklikler ile aç kapat sürgüler vardır ancak eski yapılarda üsten ya da yandan açılan camlar kullanılmaktadır, bu da olası bir güvenlik açığı anlamına gelebilir. Apartman boşluğuna dışarıdan girişe izin verilmemeli ve apartman boşluğuna girebilen birisinin de dairelere giremiyor olmasına dikkat edilmelidir.

Apartman boşluğu, ses konusunda da çok iyi bir iletkendir. Apartman boşluğuna bakan odalarda yapılacak gürültüler yankılanarak bu cephedeki her bir apartman dairesinie ulaşır. Apartman sakinlerinin de bu konuda bilinçli olması gerekir.

Eski apartmanların girişlerindeki rutubetli kokunun sebebi de sıklıkla havasızlık ve apartman boşluklarıdır. Havalandırma ve düzenli temizlik her apartmanın ortak kullanım alanı için çok elzemdir.

Apartman boşluklarının üstten açık olan kısmına fileli bir koruma örtüsü kurulmaması durumunda apartman boşluklarına kuşlar girebilmekte ve yuva yapabilmektedirler, bu yüzden kanatlıların giremeyeceği kadar dar boşluklara sahip filelerle örtülmesi gerekmektedir.

Apartman boşluklarının düzenli olarak temizlenmemesi ve bakımlarının yapılmaması durumunda birikecek olan pis koku, evlerden atılan çöpler (bunun önüne geçilmesi çok önemli), rutubet gibi sebeplerle tüm evlerin apartman boşluğuna bakan bölümünden evlere girebilir.

Apartma boşluğunda sigara içmenin önüne geçilmezse bu sigara dumanı tüm evlere girerek kötü bir kokuya sebebiyet verebilir, bu yüzden apartman dairelerinin apartman boşluğuna bakan kısımlarının telle örtülmesi ve koku yayılmasına karşı uyarılması da apartman yönetimlerince sağlanmalıdır.

mert0517

19.08.2020 11:59

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Apartman Boşluğu Nedir ve Ne İşe Yarar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.