5.00 / 1 oy

Prizde elektrik yok ne yapmalıyım?

Evde yıllardır kullandığım ve salondaki yeri telefon şarj etmeye en müsait yer olduğu için muhtemelen de en sık kullandığım prizde bir süredir telefonda çok yavaş şarj olma gibi sorunlar gözlemliyordum ama çok da önemsemiyordum. Bugün telefonu takınca şarj simgesinin hiç değişmediğini fark ettim ve elektrikle çalışan süpürge gibi birkaç elektronik cihazı daha bağlayarak kontrol ettiğimde prizde elektrik olmadığını fark ettim. Evde kontrol kalemi olduğu için kendim prizde elektrik olup olmadığına bakmak için kontrol kalemi ile prizi kontrol ettim ve ilginç bir şekilde prizde elektrik yoktu. Şalter mi attı diye sigorta kutusuna da baktım ama tüm şalterler açık ve evde de gözlemleyebildiğim hiçbir elektriksel sorun yok. Sizce sigortaları kapattıktan sonra prizi söksem ve arkasındaki kabloları söksem kendim düzeltebilir miyim yoksa hiç bulaşmadan elektrikçi çağırsam daha mı mantıklı?

Edit: Tüm sigortaları ve ana sigortayı söktükten sonra prizi duvardan söktüm ama prizin arka kısmındaki plastik aksam resmen erimiş, eski bir prizdi zaten ve yıllardan beri geçen akıma daha fazla dayanamamış anlaşılan. Bu saatten sonrası beni aşar diyerek elektrikçi çağırmaya karar verdim.

Edit 2: Elektrikçi geldi ve prizi değiştirdi ama şebekeden gelen voltaj eski evlerde sorunlu olabiliyor dedi korkuttu, eve gelen tüm elektrik hatlarının değişmesi gerekebilirmiş. Basit bir hata derken aslında ucuz atlatılmış bir kaza olabilir gibi görünüyor. Kendim düzeltmeyi denemeyerek doğru bir karar vermişim, her işi ustasına bırakmak gerek :)

akarboz

28.11.2020 18:41

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Prizde elektrik yok ne yapmalıyım?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.