5.00 / 1 oy

Dolaptaki eski kaplamalar nasıl sökülür?

Dolaplardaki yapışkan folyo kaplamaları değiştirmeye ve bir odaya yıllar içerisinde alınmış farklı renk ve tondaki mobilyaları standart bir renk ve desene dönüştürmeye karar verdim. Tüm dolapların mdf malzemesi üzerine yapıştırılmış kaplamalar ile yapıldığını düşünürsek bu planlamanın makul ve yapılabilir olduğunu düşünüyorum, bildiğim kadarıyla gerçek ahşaptan yapılma bir dolap malzemesi yok. Dolapların üzerine yeni kaplama yapıştırmadan önce de eski kaplamaların sökülmesi gerektiğini tahmin ediyorum, içinden çıkamazsam son çare olarak yine eski kaplamaların üzerine yeni kaplama yapıştırmayı da düşünebilirim.

Dolapların üzerindeki eski kaplamaları çıkartmak için alkol ya da aseton gibi bir ürün kullansam faydası olur mu? Yoksa köşesini bularak ya da bir noktadan maket bıçağı ile tutacak bir yer açarak çıkartmayı denesem nasıl olur? Aklıma gelen bir diğer yöntem de ütü gibi bir aletle ısıtmak ama bunun üzerindeki kaplamayı çıkartmak yerine daha da yapıştırmasından çekindiğim için denemeyebilirim de. O kadar maker ve hobici var burada, mobilyanın üzerindeki yapıştırma folyoların nasıl sökülebileceğini de bilen vardır diye umuyorum?

yeketaz

16.06.2020 08:03

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 12 Ağustos 2020 06:26
    5

    kurutma makinesi ile yüksek ısı vererek de yapışkanını çözdürüp kolayca soyabilirsiniz. bunun dışında eğer işe yaramıyorsa, sökebildiğiniz yerleri alıp üstüne başka bir kaplama yapabilirsiniz. eğer alttaki desen renk görünüyorsa ya iki kat ya da alta beyaz renk üstüne asıl istediğiniz kaplamayı yapabilirsiniz. 

  • 3 Ekim 2021 17:03
    0

    köşesinden tutup kaldırdığınızda hepsinin gelmesi gerekmez mi zaten, sonuçta sunta ya da mdf üzeri bir kaplamadan bahsediyoruz. su falan dökmeyi düşünmeyin ama, çünkü kaplamanızın altından sunta/mdf'ye geçecek sular mobilyanızın şişmesine ve eğrilmesine neden olabilir. mobilyayı yakmayacak şiddette belki fön makinesi ya da ısı tabancası iş görebilir ama denemeden farazi olarak söylüyorum.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dolaptaki eski kaplamalar nasıl sökülür?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.