5.00 / 1 oy

Hisse Senedi Bölünmesi Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?

Hisse Senedi Bölünmesi Nedir?

Geçtiğimiz günlerde Aselsan (ASELS) için de gerçekleştirilen hisse bölünmesi işlemi, şirketlerin kendi hisselerini bölmek suretiyle çoğaltma işlemidir. Örneğin hisse senetlerini ikiye bölen bir şirketin yarı fiyattan dolaşımda iki kat fazla hissesi olmuş olur. Bölme işlemleri oransal açıdan farklı sayılarda da gerçekleşebilir. Bölünme işlemi öncesinde elinde X şirketine ait 20 TL değerindeki 100 hisse sahibi bir yatırımcının; örneğin 4'e bölünmüş bir hisse sonucunda her bir hissesi 5 TL değerinde olan 400 hissesi olmuş olacaktır. Her iki durumda da bu hisselerin değerlerinin toplamı 2000 TL olmuş olacaktır.

Türkiye'de olduğu gibi tüm dünyada hisse bölünmesi uygulamaları sıklıkla yapılmaktadır.

Hisse Böünmesinin Amacı Nedir?

Hisse senetlerinin bölünmesinin birden fazla amacı olabilir. En sık karşılaşılan bölünme sebebi ise hisse senedi fiyatlarının fazla atymış olmasından dolayı yatırımcılar tarafından alınmasının zorlaşması, dolayısıyla yatırım ilgisinin başka şirketlerin hisselerine kaymasıdır. Örneğin her birisi 100 TL olan bir hisse senedini almaya gücü yetmeyen bir küçük yatırımcı için hisse senetlerinin beşe bölünmesi durumunda her bir hissenin değeri 20 TL'ye düşmüş olacak ve alım kolaylığı ile birlikte yatırımcıların da o şirketin hisselerine olan ilgisi artmış olacaktır.

Şirketler birden fazla sefer hisse bölünmesi kararı alabilirler. Hisse bölünmesi işlemi sonucunda hisselerin değerlerinin artması ya da azalması gibi bir beklentiye girilmemelidir, bu sadece dolaşımdaki hisselerin sayısı ile ilgili alınmış bir karardır. Ancak yatırımcı psikolojisi açısından fiyatı fazla yükselmiş hisselerin doyum noktasına ulaştıkları fikri yaygınlaşmaya başladığı için taleplerinde düşüş olduğu; bu sebeple hisse bölünmesi ile birim değeri düşen hisselerin daha fazla talep göreceği beklentisi vardır.

Hisse bölünmesi işleminde düşen fiyatların da analizlerde olası bir düşüş olarak algılanmaması için geriye doğru fiyat düzeltmesi işlemi yapılır. Böylece hisse fiyatlarının tarihsel olarak aynı dolaşımdaki hisse sayısı üzerinden yapılması sağlanmış olur.

yemenuss

08.08.2020 09:57

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 26 Eylül 2022 11:40
    0

    özetle hisse adedi değişince otomatik olarak fiyatı da değişmiş oluyor, şirketin inisiyatifinde bir durum yani

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hisse Senedi Bölünmesi Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.