5.00 / 1 oy

Diş Beyazlatmak ile ilgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

2020’de Diş Beyazlatmak ile ilgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

Dişlerimizin durumu, hem dış görüntümüz ve imajımız hem de ağız sağlığımız açısından oldukça büyük bir önem taşıyor. İnternetteki bilgi kirliliğinin de neticesinde bilinçsiz yapılan uygulamalar da telafisi çok zor olan diş tahribatlarına yol açabiliyorlar.

Diş sağlığı hakkında bir süredir yapmakta olduğum araştırmaları birkaç yazı halinde paylaşacağım, umarım faydalı bir dizi olur.

 

Dişler Neden Sararır?

Diş sararmasını bir hastalık olarak değil, dişlerde meydana gelen sararma olarak ele almak gerekir. Sebeplerini madde madde ele alacak olursak:

- Çay ve kahve gibi renkli gıdalar,

- Sigara kullanımı,

- Gündelik ağız bakım işlemlerinin ihmal edilmesi (diş fırçalama, ağız gargarası kullanımı ve diş ipi ile diş temizliği gibi).

- Gazlı içeceklerin içerisindeki asitler

Eğer sararma işlemi dişin mine adı verilen yüzey tabakasında ise düzenli diş bakımı ile bu sararmayı azaltmak mümkündür ancak eğr bu sararma diş minesinin altındaki dişin dentin adı verilen iç katmanına kadar ilerlemiş ise bir diş hekiminin kontrolünde diş beyazlatma işlemleri yapılması şarttır.

 

Diş Beyazlatmak Zararlı mıdır?

Diş hekimlerinin dişin analizine göre doğru sürelerde ve miktarlarda ugulayacağı beyazlatma işlemlerinin dişler üzerinde herhangi bir zararı yoktur. Ancak tedavi sonrası kısa bir süre dişlerde sıcak ve soğuk içeceklere karşı bir hassasiyet artması durumu gözlenebilir. Bunun dışında diş hekimi kontrolünde uygulanan diş beyazlatma işlemlerinin bir yan etkisi bulunmamaktadır.

 

Diş Beyazlatmak Ne Kadar Etkilidir?

Bu sizin dişlerinizin sararmasına yol açan yaşam alışkanlıklarınıza ne kadar devam ettiğinize ve günlük diş bakımlarını ne kadar yapıp yapmadığınıza bağlıdır. Düzenli olarak diş hekiminize altı ayda bir kontrole gitmeniz tavsiye edilir.

 

Diş Beyazlatma İşlemleri Kimlere Uygulanabilir?

Diş beyazlatma işlemi hamile kadınlara ve ... hastalıklarına sahip olan kişilere tavsiye edilmemektedir. Bunun haricinde dişinde porselen kaplama ya da kanal tedavisi yapılmış dişleri olanlar da diş beyazlatma işlemi ile sadece kök bağlantısı olan dişlerinin beyazlatılabileceğini dikkate almalıdırlar. Beyazlatma işlemi sonrasında olası renk farklılıkları konusunda önceden tedbirli olmakta fayda vardır.

yagmurhuzun

12.03.2020 10:52

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Diş Beyazlatmak ile ilgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.